جمع آوری و خلاصه :هانیه سخایی

نویسنده:تی هارو اکر

تی.هارو.اکر

درباره نویسنده:

هارو اکر (متولد ۱۰ ژوئن ۱۹۵۴) نویسنده ، تاجر و سخنران انگیزشی است.که با تئوری های خود در مورد ثروت و انگیزه شهرت  دارد. هارو یکی از خارق العاده ترین مربی های جهان امروز است. وی نویسنده کتاب “اسرار ذهن میلیونر” است، که توسط هارپر کالینز منتشر شده است.

 

چکیده:

امروز با یک معرفی کتاب فوق العاده در خدمت شما عزیزان هستیم .اگر شما اصولی که در این کتاب آمده است را در زندگیتان استفاده کنید ، میتوانید زندگی خود را کاملا تغییر دهید.

بعد از خواندن، اصل های این کتاب را در زندگیتان بکار ببندید.

 

خلاصه کتاب:

 

برنامه مالی شما:

ما در دنیای دوگانگی ها زندگی میکنیم ؛بالا و پایین ها، تاریک روشن ها ،سرد و گرم ها ،چپ و راست ها ؛اینها مثالهای اندکی از هزاران تضاد در دنیا هستند .برای اینکه یک تضاد وجود داشته باشد باید نقطه مقابل آن نیز باشد. آیا ممکن است فردی عضو حزب راست باشد ولی حزب چپ وجود نداشته باشد؟ اصلا امکان ندارد. در نتیجه همان طور که پول قوانین بیرونی دارد پس باید قوانین درونی نیز داشته باشد. قوانین بیرونی مثل :دانش تجارت مدیریت پول و سرمایه گذاری است. دانستن این موارد ضروری است. اما باید بدانید که بازی درونی نیز به همین اندازه اهمیت دارد. برای مثال یک نجار و ابزارش را در نظر بگیرید و برای یک نجار داشتن ابزار خوب خیلی مهم است . اما استفاده ماهرانه از ابزار اهمیت بیشتری برخوردار است .

همیشه در زمان مناسب و در مکان مناسب بودن کافی نیست،بلکه باید در مکان زمان مناسب ،فرد مناسب نیز باشیم.

شما چه کسی هستید ؟چطور فکر میکنید ؟چطور با دیگران ارتباط برقرار می کنید؟ آیا واقعا احساس می کنید که سزاوار ثروتمند شدن هستید ؟حتی وقتی حوصله ندارید آیا می‌توانید کاری انجام دهید؟ حقیقت این است که شخصیت و طرز فکر و عقاید نقش مهم و حساسی در تعیین سطح موقعیت تان دارند. کلید موفقیت در زنده کردن انرژی درونتان است. وقتی این کار را انجام دهید طبعاً مردم جلب شما می شوند . وقتی مردم به سمت شما آمدند آنها را بپذیرید.

درآمد شما به اندزه ی تلاشتان زیاد می شود.


                                                                       درآمد شما به اندزه ی تلاشتان زیاد می شود.


 چهار بعد زندگی:

یکی از مهم‌ترین مسائلی که تاکنون متوجه آن نشده اید این است که ،فکر می‌کنید فقط در یک بعد از وجودتان زندگی می‌کنید ، اما به طور همزمان در ۴ ناحیه مختلف زندگی می‌کنیم . این ۴ ناحیه عبارتند از: جهان مادی ،جهان روحی ،جهان  عاطفی و جهان معنوی .

مسئله ای که بیشتر مردم به آن توجه نمی کنند که عالم مادی نسخه چاپی سه عالم دیگر است.

برای مثال، فرض کنید نامه‌ای را تایپ کرده و دکمه پرینت را می‌زنید، نامه از پرینتر خارج می‌شود به نسخه چاپ شده نگاه می کنید و یک غلط تایپی پیدا می کنید آن را پاک می کنید و بار دیگر پرینت میگیرید . دوباره همان آش و همان کاسه . چطور ممکن است ؟شما همین الان پاکش کرده‌اید. این دفعه با اعتماد به نفس بیشتری پاک می کنید حتی یک دستورالعمل ۳۰۰ صفحه‌ای را برای پاک کردن غلط تایپی خوانده اید .شما لوازم و دانش مورد نیاز را دارید و آماده هستید.پرینت می گیرید ،و دوباره همان غلط تایپی !!شوکه میشوید و فریاد می زنید، امکان نداره! اینجا چه خبر است؟ مشکل اصلی که مانند نسخه چاپی تغییر نمی‌کند، جهان مادی است ؛و جهان مادی طبق برنامه جهان معنوی ،روحی و عاطفی تغییر می‌کند . پول، ثروت ، سلامتی ،بیماری و حتی وزن شما همه یک نتیجه هستند و نشان می‌دهند که ما در دنیا به علت و معلول زندگی می کنیم.

برنامه ریزی شما را به سمت افکار هدایت می‌کند و افکار به سوی احساسات،احساسات به سوی کار و فعالیت و کار و فعالیت شما را به سوی نتیجه گرفتن هدایت می‌کند . درست مثل کاری که انجام می دهید و خود را در تغییر برنامه تان قرار دهید و با این کار اولین قدم مهم برای تغییر نتیجه را برمی‌دارید . ما چطور برنامه ریزی شده ایم ؟

ما در تمام مراحل زندگی خود و از جمله در زمینه پول به سه روش برنامه ریزی می شویم:

۱_برنامه ریزی کلامی و لفظی :

یعنی وقتی جوان‌تر بودید چه مواردی را در رابطه با پول شنیده اید؟

گام‌هایی برای تغییر برنامه ریزی کلامی:آگاهی:تمام جملاتی را که در مورد پول،ثروت و افراد ثروتمند در دوران جوانی تان شنیده اید بنویسید.

انگیزشی

 

دانستن:چرا معتقدید این جملات زندگی مالی شما را تا به حال زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده اند؟

جداسازی:آیا می دانید این افکار ،تنها چیزهایی را که یاد گرفته اید منعکس می کنند و بخشی از وجود شما و یا این که چه کسی هستید،نیستید؟آیا می دانید همین الان، فرصتی دارید تا متفاوت شوید؟

 

بیانیه:دستتان را روی قلبتان بگذارید و بگویید،آنچه را که در مورد پول شنیده ام حتما درست نیست،من طرز فکرهای جدیدی را انتخاب میکنم تا در شادی و موقعیت ها حمایتم کنند.

انگشت سبابه را روی سرتان بگذارید و بگویید:من یک ذهن میلیونر دارم.


                       من یک ذهن میلیونر دارم.


۲_ الگو قرار دادن :

یعنی وقتی که جوانتر بودید چه مواردی را دیده‌اید؟

گام‌هایی برای تغییر الگو برداری:

آگاهی: به رفتار پدر و مادرتان در مورد پول توجه کنید. لیستی تهیه کنید و بنویسید چقدر با آنها شبیه هستید یا با آنها فرق دارید.

دانستن:بنویسید این الگو برداری چه تاثیری بر زندگی مالی شما داشته است؟

جداسازی: آیا مطمئن هستید که این روش را فراگرفته اید و متعلق به خود شما نیست؟ آیا میدانید در حال حاضر فرصتی پیش روی شماست تا شما را فردی متفاوت سازد.

یبانیه= دستتان را روی قلبتان بگذارید و بگویید : هر نظری که تا الان در مورد پول داشته ام، الگوبرداری از رفتار والدینم بوده است ولی الان راه خودم را انتخاب می کنم.

۳_ پیشامدهای خاص:

وقتی جوان بودید چه چیزهایی را تجربه کرده اید؟

دانستن: چقدر این حادثه در زندگی مالی اخیر شما ، تاثیرگذار بوده است؟

جداسازی:آیا مطمئن هستید که طرز فکر شما ،روشی از که یاد گرفته‌اید و مخصوص ذهن شما نیست ؟آیا میدانبد الان فرصت دارید برای اینکه شخص متفاوتی شوید.

 

بیانیه=دستتان را روی قلبتان بگذارید و بگویید: من تجربه های مالی گذشته را از ذهنم خارج می کنم و آینده جدید ثروتمند میسازم.

انگشت سبابه را روی سرتان بگذارید و بگویید :من یک ذهن میلیونر دارم.

 


بخش دوم 

فایل های مالی:

اولین فایل ثروت:

افراد ثروتمند معتقدند، من خودم زندگی ام را می سازم و افراد فقیر معتقدند زندگی من ، اینگونه رقم خورده است.

اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باور این امر که سکان کشتی زندگیتان در دست خودتان است، مخصوصاً در زمینه های مالی اهمیت زیادی دارد.

اگر این امر را باور نداشته باشید پس حتماً به طور ذاتی باور دارید که در کنترل زندگیتان نقش کمی دارید یا اصلاً نقش ندارید؛ در نتیجه در بخش مالی نیز نقشی ندارید یا نقش کمی دارید. یک نگرش ثروتمندان نیست.


                                                           افراد ثروتمند معتقدند، من خودم زندگی ام را می سازم


سه ویژگی مردمان فقیر و ناموفق:

۱_ مقصر دانستن دیگران:

وقتی از قربانیان می پرسید که چرا فقیر هستند، بیشتر آنها در بازی “مقصر دانستن” دیگران حرفه ای می شوند. هدف ما این است که متوجه شوید تنها در هر بازی به افراد و حوادث زیادی اشاره می‌شود . حداقل، این کار برای قربانیان یک نوع سرگرمی است. متاسفانه نزدیکان این افراد بیش از همه آسیب می‌بینند؛ چرا که آنها از اولین گروهی هستند که مقصر شناخته خواهند شد. افراد قربانی اوضاع اقتصادی دولت و بورس و کارگزاران بورس را نیز مقصر می شناسند. در صورتی ای که مسئله کس یا چیز دیگری به غیر از خود آنها نیست.

انگیزشی

 

۲_توجیه کردن:

اگر افراد بازنده دیگران را سرزنش نکنند و مقصر ندانند با گفتن این جمله ؛”پول خیلی هم مهم نیست ” موقعیت پیش آمده را توجیه می‌کنند و منطقی جلوه می‌دهند. اجازه دهید این سوال را از شما بپرسم؛ اگر شما بگویید شوهرتان یا خانمتان دوست یا والدین تان برایتان چندان مهم نیستند آنها برای مدت طولانی در کنار شما خواهند ماند؟ در مورد پول نیز همین امر صدق می کند .

در زمینه هایی که پول کاربرد دارد بی‌نهایت مهم است و در زمینه هایی که کاربرد ندارد اهمیتی نیز ندارد .اگرچه با عشق زندگی میسر است اما نمی‌توانید با آن مسجد کلیسا بیمارستان یا خانه بسازید.

اگر منظور من را درک نکرده اید، پس صورت حساب های تان را با عشق پرداخت کنید !!اگر هنوز هم مطمئن نشده‌اید به بانک بروید وعشق پس انداز کنید، ببینید چه اتفاقی می‌افتد! من به شما می‌گویم:صندوقدار بانک به شما مثل دیوانه ها نگاه می کند که از تیمارستان فرار کرده اید با صدای بلند فریاد میزند نگهبان !! هیچ  یک از آدم های ثروتمند اعتقاد ندارند پول مهم نیست .اگر هنوز هم باور دارید که پول مهم نیست فقط به شما می‌گویم شما یک ورشکسته و این وضعیت ادامه خواهد داشت مگر اینکه آن فایل مضر را از برنامه مالی ذهنتان خارج کنید.

 

۳_غرغر کردن:

غرغر کردن بدترین  کار است که علیه سلامتی و ثروت خودتان انجام می‌دهید. چرا بدترین کار؟ من به این جمله خیلی معتقد هستم : وقتی غر میزنید و روی یک موضوع تمرکز می کند یا در مورد غلط یا درست بودن چیزی در زندگی تان تمرکزمی کنید، مسلماً روی چیزی که در مورد آن تمرکز کنید، زیاد می شود پس با مسائلی که مناسب زندگیتان نیست بیشتر روبرو می‌شوید . بیشتر معلم های موفقیت در مورد “قانون جذب” صحبت می کنند. این قانون می‌گوید هر چیزی مثل و همانند خودش را جذب می‌کند.یعنی  وقتی شما از چیزی شکایت می کنید دقیقا آن را وارد زندگی تان می کنید. وقتی از چیزی شکایت می کنید مانند یک آهنربای قوی و زنده برای جذب آن وارد عمل می شوید.

قانون جذب می‌گوید هر چیزی مثل و همانند خودش را جذب می‌کند

دومین فایل ثروت:

افراد ثروتمند محکوم به ثروتمند شدن هستند و افراد فقیر می‌خواهند ثروتمند شوند.

وقتی از بیشتر افراد می پرسید آیا می خواهید ثروتمند شوید؟آن این سوال  را احمقانه دانسته و می گویند : البته که می خواهم ثروتمند شوم! اما حقیقت این است که بیشتر افراد به طور جدی نمی خواهند ثروتمند شوند.چرا؟

چون در ضمیر ناخودآگاه آنها ، فایل های مالی منفی زیادی وجود دارد که  به آن ها می گویند که برای ثروتمند شدن مشکلاتی وجود دارد. در سمینارهای ذهن میلیونر هوشمند، ما از مردم می پرسیم چه افکار منفی درمورد ثروتمند بودن یا تلاش برای ثروتمند شدن وجود دارد؟ اینها بخشی از پاسخ های مردم است . نگاه کنید و ببینید آیا با افکار شما ارتباطی دارد یا نه ؟

* اگر پول برسم و آن را از دست بدهم احساس شکست خواهم کرد.

* من هرگز نفهمیدم مردم را به خاطر خودم دوست دارند یا پولم.

* من مجبورم نصف پولم را به دولت مالیات بدهم.

* کار خیلی سختی است ممکن است سلامتی ام  را از دست بدهم.

*همه از تو کمک می خواهند.

*شاید من را بدزدند.

* شاید بچه هایم را آدم رباها بدزدند.

* مثل هفت خان رستم است و غیره.

 


    افراد ثروتمند محکوم به ثروتمند شدن هستندو افراد فقیر می‌خواهند ثروتمند شوند. 


 

همانطور که قبلاً گفتم همه ما یک فایل ثروت در قفسه ذهنمان داریم.این فایل حاوی اعتقادات شخصی ما است.مثلا چرا ثروتمند شدن جالب است؛ در حالی که برای بیشتر مردم این فایل حاوی عقیده است که “چرا ثروتمند شدن جالب نیست “؟ این جمله به این معنی است که پیام های درونی آنها با هم قاطی شده است . برخی از مردم با خوشحالی می گویند” داشتن پول زیاد زندگی را پر از شادی و سرگرمی می کند “اما برخی با داد و بیداد می گویند:” من مجبورم مثل الاغ کار کنم این چه جور سرگرمی است؟”برخی از افراد دیگر می‌گویند:” من می توانم به همه جای دنیا سفر کنم “برخی دیگر می‌گویند:” آن موقع همه افراد دنیا از شما صدقه می‌خواهند”.این پیامهای در هم در بر هم باعث ثروتمند نشدن بیشتر مردم هستند.

افراد ثروتمند پیام های درهم برهم را به جهان هستی نمی فرستد، اما افراد فقیر این کار را انجام می دهند.

اصلی ترین دلیلی که باعث می‌شود بیشتر افراد به چیزی که می‌خواهند نرسند این است که آنها نمی‌دانند واقعاً چه چیزی می خواهند.

 

سوالات متداول :

۱_اصلی ترین دلیل ثروت افراد ثروتمند چیست؟

۲_آیا این کتاب در زمینه تجارت نیز مهم است؟

۳_با خواندن این کتاب به چه چیزی دست پیدا میکنید؟

۴_این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

۵_برنامه مالی شما چیست؟

 

درباره هانیه سخایی:

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.