جمع آوری و خلاصه:هانیه سخایی

نویسنده :دارن هاردی

 

درباره نویسنده:

دارن هاردی بیش از دو دهه است که پیش تاز حرفه ی موفقیت است و دسترسی نامحدود و بی نظیری به بهترین و موفق ترین افراد روی زمین داشته است. از جمله ریچارد برانسون، دونالدترامپ، استیوجابز…

دارن هاردی بسیاری ازرازهای موفقیت این افراد را آموخته و امروز آن را با شما به اشتراک می‌گذارد. دارن همچنین مشاوره بسیاری از مدیران ارشد بوده و به بسیاری از شرکت‌های بزرگ مشاوره داده است.

دارن یک سخنران کلیدی و بسیار محبوب است. او همچنین برای روزنامه نیویورک تایمز مطالب می‌نوشته است. او مولف کتاب اثر مرکب و خالق بهترین سال زندگی است.

 

چکیده کتاب:

کتاب بهترین سال زندگی تو نوشته دارن هاردی،به شما کمک می کند که چگونه در چند ماه به چیزی که بقیه در کل زندگی به آن می‌رسند ،برسید.اگر برای ساختن آینده تان شور و اشتیاق دارید خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

خلاصه کتاب:

((چرا)) مهمتر از(( چگونه ))است.

همیشه مهمتر است که بدانید« چرا» کاری را انجام می دهید تا اینکه« چگونه» انجامش می دهید. گاهی اوقات« چگونه» پرزحمت است؛ خسته کننده است یا حتی ناامیدکننده است. اگر یک جواب راضی کننده برای« چرا» نداشته باشید، احتمالاً به خودتان زحمت سروکله زدن با« چگونه» را نخواهید داد.

دارن هاردی در این باره مثالی می زند که چرا باید در قدم اول اهداف تان را مشخص کنید؟

او می گوید: وقتی در مراسم ترحیم یکی از استادانم ،پل جی.مه یر شرکت کردم،یادم افتاد چه زندگی پربار غنی و متفاوتی داشته .در زندگی اندازه بیست نفر روی هم به چیزهایی که می‌خواست رسید و تجربه شان کرد و در انجام دادنشان مشارکت داشت.با خواندن آگهی فوتش، دوباره، سرعت، کمیت و ارزش خالص اهدافم را بررسی کردم.اگر پل اینجا بود که احتمالاً به شما می‌گفت که دلیل کیفیت و کمیت موفقیت‌هایش دو مهارت بوده است: تعیین هدفهای بزرگ و تعهد به آنها.

 

دو صفت رایج انسان های خیلی موفق

بعضی وقت ها مردم این سوال را می پرسند که صفت های رایجی که دارن هاردی در مصاحبه هایش با انسان های خیلی موفق به آن برمی خورد چیست؟

او معمولاً اینگونه جوابشان را میدهد، این چیزهایی است که بین ۱۰۰ درصد آدم های موفق مشترک است است.

۱.تعهد خستگی‌ناپذیر به یادگیری

۲.اهدافی که به شکل واضح نوشته شده‌اند و برنامه‌های مشخصی برای رسیدن با آنها وجود دارد.

 

مزیت تاثیرگذار سرعت

گذشته، تحصیلات و سطح فعلی موفقیتتان، مهم نیست. اگر در مهارت ها و روش هایی که در این کتاب گفته شده است استاد شوید؛ خیلی زود می توانید برتمام اطرافیانتان، برتری پیدا کنید. می توانید بیش از پیش به پتانسیل بزرگی که در شما وجود دارد، برسید و در عرض یک سال به چیزی دست پیدا کنید که بقیه در کل زندگی به آن می‌رسند.

خیلی از آدم‌ها هستند که هوش متوسطی دارند اما آدم های نابغه را پشت سر گذاشتند. کسی که بتواند مهارت موثر تعیین هدف و دستیابی به آن را یاد بگیرد، ثروتمندتر، موفق تر و شادتر از نابغه هایی خواهد بود که حتی نمی دانند واقعاً چه می خواهند!


          خیلی از آدم‌ها هستند که هوش متوسطی دارند اما آدم های نابغه را        پشت سر گذاشتند.با مهارت و تعیین هدف موثر


سالی که گذشت

تاریخ تکرار میشود. چرایی ترک کردن اولین رژیم غذایی تان، بدون شک رویی چرایی ترک کردن رژیم های بعدی تان هم اثر دارد. یا ناموفق بودن در ارتباط متقابل با همسرتان در ازدواج اول، روی ازدواج بعدی هم اثر خواهد داشت. ولی مسئله مهم این است که چگونه از اتفاق افتادن دوباره یک مشکل جلوگیری کنید؟ با درس گرفتن از موفقیت ها و شکست هایی که در گذشته اتفاق افتاده است.

کسانی که از گذشته شان درس نمی گیرند، محکوم به تکرارش خواهند شد.

 

به نظر شما چرا اغلب هدف گذاری ها بی‌نتیجه است؟

ما به شما ۵ دلیلی که آدم ها موفق نمی شوند را با شما در میان می گذاریم

۱.لیست آرزوها

شما نمی توانید فقط یک لیست از کارها و اهدافی که دنبالش هستید در ابتدای سال بنویسید و در روی یخچال بچسبانید و انتظار داشته باشید بدون هیچ کاری تا آخر سال همه شان به بار نشسته باشند.

۲.روشنی از دل تیرگی

اهدافتان باید تمیزی و وضوح یک کریستال را داشته باشد. باید دستورالعمل دقیق و جامعی را برای مغزتان صادر کنید تا از طریق آن بتوانید ببیند او ترسیم کند آن چیزی را که در دنیای بیرون به عنوان هدفتان در نظر گرفته می شود.

۳.حرف حرف حرف

اعلام هدف های تان فقط شروع کاراست. تازه بعد از آن است که در واقع کار اصلی شروع میشود و شما باید نقشه آن چیزی را تصور کنید که برای رسیدن به هدفتان از مسیری امن در ذهن می پرورانید.

۴.مشکل داریم، کمک لطفاً

باید سیستم دستور و کنترل خودتان را در اختیار داشته باشید، تا بتوانید در مسیری ناشناخته‌ای که دارید همچنان حرکت کنید.

۵.کمبود نیروی کمکی

در آخرین مورد فراموش نکنید حمایت و راهنمایی اشخاص و نیروهای خبره در این راه یکی از اصلی ترین منابع خواهد بود که احتیاج خواهید داشت.

 

 

پایه های موفقیت

از بین تمام افکاری که تجربه کردید و روی آنها کنترل داشته‌اید، فقط یکی از آنهاست که می‌تواند در زندگی روزمره تان تغییر عظیم می دهد و آن، حس شکرگزاری است. فکر کردن به آنچه که دارید، یک قدم خیلی مهم است برای خلق اهدافتان در جهت رسیدن به چیزی که در ذهن تان تصور می کنید.

ما نمی‌توانیم ذاتمان را عوض کنیم. همیشه در اعماق ذهن مان فکر ها و شک های منفی در حال پرسه زدن هستند و باید آنها را به سمت پیشرفت هایمان سوق دهیم. این جابجایی ساده می تواند زندگیتان را عوض کند و این کل کاری است که از دستتان بر می آید. یک نگرش آمیخته با حق شناسی همیشه می‌تواند ذهن تان را روی انرژی های مثبت تنظیم کند. در این صورت تجربه هایی سرشار از عشق، لذت و شادابی می چشید و اثراتش را در زندگیتان خواهید دید.

تحقیقات نشان داده تمرین حق شناسی باعث می‌شود سطح برخوردهای احساسی و در ضمن، عملکرد بیرونی انسانها نسبت به جامعه اطرافشان بیشتر شود. این رویکرد، میزان استرس، نگرانی، ترس، اضطراب و شرایطی مشابه با این احساسات که سلامتی مان را به خطر می‌اندازد، کم می کند؛ یعنی مواردی را کم می‌کند مثل فشار خون بالا، افسردگی، بیماری های قلبی و ضعف سیستم ایمنی بدن. پس حق شناسی میتواند از آسیب‌های زیادی در امانت آن دارد و  طول عمرتان را بیشتر کند.

 

برگه ی تعادل شما

شناختن نامتعادلی در زندگی

بعضی وقت‌ها انسان‌هایی را دیده ایم که در یک بخش خاصی از عمرشان خیلی موفق بودند؛ولی در خیلی از بخش های دیگر، فاجعه آمیز عمل کردند. خبرهای جنجالی همیشه سرشار از این رو مشکلات هستند، تیتر های تلخ طلاق،رااننده های مست دستگیر شده، دشمنی های خانوادگی، گروههای نژادپرست، معضل چاقی، اعتیاد به مواد مخدر، افسردگی و حتی خودکشی. خیلی از این مثالها به انسانهایی ربط دارد که حتی شاید اسطوره ما باشند؛ولی با این حال زندگی تلخ،نا امن و همراه با ناامیدی را تجربه می‌کنند. ولی سوال اینجاست که چرا؟ جواب واضح است؛به  این خاطر که آنها فقط روی موفقیت در یکی از جنبه های زندگی تمرکز می کنند و به همین علت نامتعادلی را بین بخش‌های مختلف زندگیشان به وجود می آورند.

زندگی بدون تعادل می تواند روی روابط شما ،روی سلامتی شما ،روی روحیه شما ،ثروت و خوشحالی شما تأثیر بگذارد. بنابراین چیزهایی را پیدا کنید، که در کل بخش های زندگی به شما انگیزه می دهد و موفقیت تان به آنها بستگی دارد.

 

حال زندگی خود را از نامتعادل بودن خارج کنید. چگونه؟

با سیستم هدف گذاری بر روی زندگی تان می توانید متعادل زندگی کنید.

حفره های خیلی زیادی در این سیستم وجود دارد که باعث می‌شود انسان‌ها وقتی مشغول طراحی و پرداخت اهدافشان هستند، داخل آن سقوط کنند و تصویر معکوسی از این سیستم نمایش دهند. پس  چشمتان را نسبت به این حفره ها باز کنید تا به اعماق آن سقوط نکنید.


 با سیستم هدف گذاری بر روی زندگی تان می توانید متعادل زندگی کنید.


۱۰ نکته کلیدی برای سیستم هدف گذاری:

  1. فکر کردن کافی نیست بنویس
  2. واقعیت را کنار بگذار
  3. قدم بزرگ بردار
  4. مثبت فکر کن
  5. بگو من میتوانم
  6. اهداف تو هستند، فقط تو
  7. از هم تراز بودن اهداف و ارزشهای خود مطمئن شوید
  8. از مبارزه کردن نترس
  9. باورهای محدود کننده را رها کن
  10. واهمه نداشته باش

 

هیچ وقت، هیچوقت، هیچ وقت تسلیم نشوید

از خود گذشتگی را برای خود بهتر تان پرورش دهید. تعهد بی چون و چرایی نسبت به اهدافتان داشته. تسلیم ناپذیر باشید. اگر بتوانید تا جایی که می توانید پیشروی کنید حتماً کمی دیگر هم می توانید جلو بروید. رسیدن به موفقیت در همین کیلومتر های بیشتر، آماده سازی های بیشتر و ارتباطات بیشتر به وجود می آید.

بدون شک در این مسیر، اشتباهاتی خواهید کرد. به خاکی خواهید زد؛ یا حتی شکست میخورید، سقوط می کنید، دلسرد می‌شوید، باسدی جلویتان روبرو میشوید. این ها کاملاً عادی و طبیعی است و ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. فقط برایش برنامه ریزی کنید و بار دیگر به مسیرتان برگردید.

به سمت اهداف تان حرکت کنید. قدرت همین حالا در دستانتان است. است همین حالا هر چیزی را که برای رسیدن به خواسته های تان می خواهید، دارید. فقط کافیست برایش قدمی بردارید. یک قدم در هر لحظه، یک متر جلوتر از بقیه. سفر هزاران کیلومتری تان را همین لحظه شروع کنید. حالا وقتش است که بروید بیرون و آن جوری زندگی کنید که لیاقتش را دارید.

 

درباره هانیه سخایی:

 

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.