به نام خدا

نام کتاب: راز ابر موفق ها

جمع آوری و خلاصه:هانیه سخایی

 نویسنده:دارن هاردی

دارن هاردی

درباره نویسنده:

دارن هاردی نویسنده ، سخنران اصلی ، مشاور و ناشر سابق مجله SUCCESS آمریکایی است. هاردی نویسنده ای پرفروش در نیویورک تایمز است ، که نویسنده کتاب “غلتک کارآفرین کارآفرین ، بهترین سال زندگی کردن” و “اثر مرکب” است.

چکیده:

آیا تا به حال به این فکر کردید، که چرا بعضی از افراد موفقیت های خیره‌کننده‌ای کسب کردند و بین موفق ها ستاره اند.؟

در این کتاب ما خلاصه ای از این موفقیت ها را اختیار شما قرار دادیم، که میتوانید از آن استفاده کنید و اینکه چگونه این موفقیت های خیره کننده را کسب کنید.

 

خلاصه کتاب:

شما کتاب فکر کن و ثروتمند شو را خوانده اید؟ این کتاب توسط ناپلئون هیل نوشته شده است. او در او در سال ۱۹۰۸با اندرو کارندی آشنا شد. که آن زمان ثروتمند ترین فرد جهان بود.کارندی  در زندگی به موفقیت های زیادی رسیده بود و تقریباً هر چیزی را که می خواست را داشت.

میخواست از این دریای ثروت و قدرت به دیگران هم ببخشد. و وقتی علاقه مندی ناپلئون را دید از او خوشش آمد و به او پیشنهادی داد .او از ناپلئون هیل خواست تا به دیدار بهترین صنعتگران دنیا برود. کارن دی به  هیل گفت : من هزینه سفر تو را پرداخت می‌کنم و هماهنگ می کنم که صنعتگران هم با تو دیدار داشته باشند. و در مقابل تو باید  به آنجا بروی و  ایده‌ها طرزفکر وفلسفه ای که این زنان و مردان باعث شده موفق شوند به دست بیاوری .

ناپلئون  این کار را انجام داد. او با خیلی از افراد موفق و مشهور دیگه ملاقات کرد. و ترکیب این دیدار ها تبدیل به کتاب فکر کن و ثروتمند شو میشناسیم.

به دنبال این هستیم که چطور می شود با تلاش کمتر به نتایج بزرگ دست پیدا کرد …

چون اگر ملاک ثروتمند شدن ساعت کاری زیاد و قربانی کردن شب ها و آخر هفته‌ها ، گذشتن از تفریح ها و چشم پوشی از روابط بود حتماً باید تا الان آدم ثروتمندی باشید.

همه ما ۳۶۵ روز ۲۴ ساعته داریم، اما با این حال نتیجه ای که توسط این افراد(ریچارد برانسون،دونالد ترامپ،استیوجایز) خلق می شود، چندین برابر کارهای من است.

کسی که خیلی چیزها را به دست آورده است آن است که حداکثر تلاش خود را کرده باشد، اما حداقل نتیجه را داشته است. اما  با توجه به استرس های زیاد و مشغله، برنامه های فشرده و پر حجمی که داشته نتا یج حداقل بوده.

فاش کردن راز ابر موفق ها:

افراد موفق از تمرکز بالایی بهره می برند. اگر بخواهیم روی یک خصوصیت  تاکید کنیم که شما باید داشته باشید و روی آن کار کنید توانایی تمرکز است چون بسیاری از افراد در این زمینه ضعف دارند و اغلب تمرکز خودشان را در کار و زندگی از دست می‌دهند.

این ضعف متمرکز به خاطر رقابت ها و مشغله ها و توجه روی اتفاقات مختلف رو می دهد.

برای بیشتر افراد دنیا این شکلی است، بنابراین آنها تلاش می‌کنند تا بیشتر کار کنند و بتوانند راه خود را از میان این فضای شلوغ و به هم ریخته پیدا کنند .

اما نکته مهم و اساسی این است که چطور مهم ترین کارهای تان را از بین این همه مشغله پیدا کنید؟ و زمانی که شما آن چند کار را پیدا کردید باید بقیه موضوعات را خاکستری کنید.

انگیزشی

 

با این روش و کسب تمرکز بالا میتوانید در این مسیر، مستقیماً و بدون هیچ حواس پرتی به سمتی بروید که میخواهید.

رسیدن به این هدف مستلزم این است که بفهمید چطور باید تمرکز بنیادین داشته باشید.

بله گفتن را متوقف کنید:

از تمایزهای اصلی این افراد نسبت به بقیه ترک بعضی از کارهاست. یعنی انجام ندادن کارهایی که دیگران اغلب انجام می دهند .

مثلاً بله گفتن برای خیلی از آدم ها راحت است چون در بله گفتن هیچ مقاومت، کشمکشی وجود ندارد…

اما باید بدانید که در اصل “نه” گفتن مهارت اصلی موفقیت است.

کاری که شجاعت می خواهد .شما وقتی روی چیزی که برایتان مهم است متمرکز هستید، نباید اجازه دهید مسائل مختلف، تمرکزتان را به هم بزند پس برای حفظ تمرکزتان به جای” بله” گفتن “نه” بگویید.نه گفتن باعث موفقیت فوق العاده و زیاد شدن ثروت می شود.

 

  نه گفتن باعث موفقیت فوق العاده و زیاد شدن ثروت می شود.

 

انجام چه کارهایی را باید متوقف کنیم؟

 

اجتناب از کارهایی که نباید انجام شود به اندازه کارهایی که باید انجام شود برای موفقیت شرکت ها لازم است.و جالب این که موضوع فقط مختص شرکت ها نیست بلکه برای اشخاص هم صدق میکند.

مدیرعامل نایک وقتی که مدیرعامل نایک رود یک گفت و گوی اختصاصی با استیوجابز داشت، که در آن مکالمه جابز توصیه جالبی کرده بود. او گفت: که نایک بعضی از بهترین محصولات دنیا را تهیه می‌کند، محصولاتی که آدم ها همیشه به دنبال آن هستند، محصولاتی که عالی و حیرت انگیزند اما شما محصولات مزخرف زیادی هم درست می کنید. محصولات بد را کنار بگذارید و روی محصولات خوب تمرکز کنید.

برای بهره‌ وری بالا نیاز به کار کردن بیشتر نیست. و کار بیشتر یعنی انجام ندادن کارهایی که بی اهمیت هستند. برای این که بتوانید مسیر و وقتتان را برای انجام کارهای مهم آزاد کنید و در نهایت آنها را به بالاترین سطح برسانید.

موفقیت ربط زیادی به کارهایی که انجام می‌دهیم ندارد،  و از آن مهمتر جلوگیری کردن از کارهایی هست که نباید انجامشان دهیم و بیشتر ما وقتمان را صرف کارهای می‌کنیم که نباید انجام شوند بدهیم.

شما باید کارهای بی نتیجه را کنار بگذارید و از آنها دور شوید. و مسیر را برای ذهن، انرژی، و زندگی خودتان هموار کنید.

 

لزوم شناسایی مسائل حیاتی:

ممکن است از خودتان بپرسید که من باید چه کار کنم؟ نمیشود که کل روز را این طرف و آن طرف و به همه چیز نه بگوییم.

واقعیت این است که نباید کارهای زیادی انجام دهید، کار و مشغله زیاد موضوعی است که خیلی از افراد درگیر آن هستند.

اما مسئله اینجاست که افراد بسیار موفق کارهای زیادی انجام نمی دهند، بلکه آنها کارهای کمتری برای انجام دادن دارند.

 

 

                           افراد بسیار موفق کارهای زیادی انجام نمی دهند، بلکه آنها کارهای کمتری برای انجام دادن دارند

 

موضوع این است که افراد موفق که دستاوردهای بسیار زیادی دارند،یاد گرفتند که فقط روی چیزهایی تمرکز کنند که اسمشان مسائل حیاتی است آنها در زمان محدود خود مسائل حیاتی را پیدا می‌کنند و روی آن تمرکز می‌کنند و از آنها برای خودشان اهرم می‌سازند .

آیا این بهتر است که در  چند مهارت فوق العاده باشید، اینکه توی تعداد زیادی از مهارت ها معمولی باشید؟

اکثر افراد به دنبال این هستند که در همه چیز خوب باشد، اما اتفاقی که می‌افتد این است که توی خیلی از کارها فقط یک  معمولی میشوند. و در هیچ چیز به سطح جهانی نمی‌رسند

نمی رسند افراد  موفق و برند در حرفه خود در سطح جهانی هستند،اما احتمالاً در یک یا دو موضوع العاده هستند و از موضوعات دیگر سررشته ای ندارند.

اگر شما زندگینامه اینگونه افراد را بخوانید می بینید که بقیه زندگی آنها تقریباً معمولی است. حتی در برخی از مسائل خیلی ضعیف عمل می کنند اما آنها در یک یا دو چیز به سطح جهانی رسیدند. آنها را برای همیشه ثبت کردند.

 

شما می‌خواهید در چه چیزی به سطح جهانی برسید؟

شما می خواهید برای چه موضوعی شناخته شوید؟

اگر بخواهید به سطح جهانی برسید یک یا دو موضوع مد نظرتان چیست؟

اگر موضوعات مختلف را انتخاب کنید در هیچ موردی به سطح جهانی نمی رسید.

شما باید  به این موضوع توجه کنید که، برای به دست آوردن چیزی که دنبالش هستید چه چیزی را باید کنار بگذارید.اگر می خواهید به سطح جهانی برسید اولین چیزی که باید از خودتان بپرسید این است که مایل هستید که چه چیزی را رها کنید تا چیزی را که می‌خواهید به دست آورید؟

انرژی خودتان را صرف کارهای بزرگ کنید.

یکی دیگر از تفاوت های افراد بسیار موفق با سایر افراد این است که، هر و گستره کاری که  آدم ها انجام می دهند و نتیجه هم به اندازه حوزه فعالیت به دست می آید.

انرژی خودتان را صرف کار های بزرگ کنید.

 اگر میخواهید به چیزی فکر کنید یا کاری انجام دهید آن را بزرگ انجام دهید.

شما می‌توانید ۳۶۵ روز سال را بگذرانید و فقط یک فروشگاه دوچرخه داشته باشید، یا می توانید با همان زمان یک  ایرلاین داشته باشید.

همان زمان و انرژی با مشکلات بزرگتر و نتیجه بزرگتر.مشکل بزرگتر پاداش بزرگتر چون افراد موفق مشکلات بزرگتری حمله می کند بنابراین اندازه زندگی آنها هم نیز متفاوت است. نتیجه زندگی شما برابر اندازه مشکلی خواهد بود که هر روز برای آن وقت می گذارید.

برای اینکه شما در حوزه فعالیت خود خبره شوید ،نیازی نیست که در ۵۰۰۰ کار مختلف عالی باشید، شاید اولین طور به نظر برسد اما واقعیت چیز دیگری است.

کلید موفقیت این است که چند کار بنیادین را پیدا کنید و در آنها متخصص شوید.

جان وود می گفت:« من اهمیت نمی دهم که شما چقدر با استعداد هستید،اگر شما زمانی که مشغول مسابقه هستید پاهایتان تاول بزند ،بنابراین شکست می‌خورید. برای اجتناب از این مسئله باید به سراغ اصول رفت.»

همه‌چیز در پیدا کردن چند عملکرد حیاتی تو مشخص میشود.

در مواردی مثل مدیریت یک سازمان هم فقط چند عملکرد حیاتی وجود دارد. کاری که باید بکنید این است که متوجه شوید آن عملکردهای حیاتی چه چیزی هستند و در انجام آنها عالی شوید.

مدت زمانی که درگیر کارهای مهم تان هستید را اندازه گیری کنید، بعد تلاش کنید که آن عدد را افزایش دهید. و آن موقع از اینکه می توانید در یک مدت زمان کوتاه چه مقدار کار زیاد را انجام دهید شوکه میشوید….

هر ساعت از کار شما چقدر ارزش دارد؟

در این وسط یک چالش پیش می آید. شما چطوری میتوانید کارهای حیاتی را انجام دهید؟

انگیزشی

 

در ابتدا شما باید در مورد ارزش خودتان شفاف شوید. اینکه زمان شما چقدر ارزش دارد.

فکر می‌کنم با این دیدگاه شما با زمان خودتان هم رفتار متفاوتی در پیش می گیرید.شما هدف درآمدی خودتان را مشخص کردید و آن را تقسیم بر دو هزار کنید. این میزان ساعاتی است که ما به طور میانگین در طول سال صرف کارکردن می کنیم.اگر شما می خواهید یک میلیون دلار در سال درآمد داشته باشید. پس هر ساعت شما باید ۵۰۰ هزار دلار ارزش داشته باشد .

تا حد ممکن زمان خودتان را برای انجام کارهای حیاتی خالی کنید.در ابتدا شما هر کاری را که شروع می‌کنید . احتمالاً باید تمام آن کار را خودتان انجام دهید.

برای مثال فرض کنیم که شما میخواهید یک کسب و کار جدید را راه اندازی کنید. شما باید فروش انجام دهید، خدمات به مشتریان را انجام دهید،، حسابداری را خودتان انجام دهید و حتی آشغال ها را هم خودتان بیرون ببرید .اما کار شما این است که کم کم از این کارها بیرون بیایید. باید به اندازه کافی فروش کنید و پول اضافی داشته باشید که دیگر ،آشغال ها را شخصاً بیرون نبرید و آن را فرد دیگری انجام دهد.با فروش بیشتر دیگر حسابداری را هم خودتان انجام ندهید.چقدر فروش داشته باشید که خدمات‌مشتریان را هم خودتان انجام ندهید باید به اندازه‌ای فروش داشته باشید که از همه این کارها بیرون بیایید.

در ابتدا همه کارها را باید خودتان انجام دهید اما شغل شما بیرون آمدن از شغل های مختلف با سرعت بالاست. تا جایی که دیگر شما هیچ کاری را انجام ندهید .در نهایت شما باید از بخش تلاش کردن و اجرا به مرحله رهبری برسید.

هدف این است که کارهای کمتری انجام دهید اما در آن کارها عالی باشید.کارهای کمتری را بیشتر انجام دهید و در آنها بهترین شوید.

 

الویت های حیاتی :

اگر اولویت های حیاتی خودمان را مشخص نکنیم و تمرکز می شویم. زمانی که شما انتخاب های زیادی دارید فلج می شوید، زمانی که اولویت‌های شما زیاد می‌شود به سمت هیچ کدام از آنها حرکت نمی کنید و بنابراین آرام میشوید و درد میکشید.

 

سوالات متداول :

۱_انجام چه کارهایی را باید متوقف کنیم؟

۲_می خواهید در چه چیزی به سطح جهانی برسید؟

۳_برای جهانی شدن حاضرید چه چیزی را رها کنید تا چیزی که میخواهید را بدست آورید؟

۴_با خواندن این کتاب به چه چیزی دست پیدا میکنید؟

۵_این کتاب در زمینه تجارت نیز مهم است؟

۶_این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

۷_بنظرتان هر ساعت از کارتان چقدر ارزش دارد؟

 

درباره هانیه سخایی:

 

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.