نام کتاب :من میتونم شما رو ثروتمند کنم

جمع آوری و خلاصه:هانیه سخایی

نویسنده:پاول مکنا

پاول مکنا

درباره نویسنده:

او شماره ۱ هیپنوتیزم درمانی در جهان است و به دلیل کمک به مردم در درمان سخت ترین مشکلات شهرت دارد. پل مک کنا ، که توسط تایمز لندن به عنوان یکی از “مهمترین معلمان مدرن در زمینه کمک به خود” شناخته می شود ، موفق ترین نویسنده داستان های غیر داستانی انگلیس است. I Can Make You THIN پرفروش ترین کتاب خودیاری در تاریخ انگلستان است. از دیگر عناوین موفق وی می توان به ترک سیگار امروز بدون اضافه وزن اشاره کرد ، من می توانم قلب شکسته شما را اصلاح کنم ، می توانم شما را ثروتمند کنم و اخیراً نیز می توانم شما را خوشحال کنم که در انگلیس به رتبه یک رسید.

 

چکیده:

قطعاً همه ی آدم ها دوست دارند پولدار شوند. مهم  نیست که وضع مالی شما در حال حاضر چگونه است! یا با چه موانعی روبرو هستید یا در گذشته چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشته اید. هر طور که بوده اید مهم نیست، شما میتوانید خودتان را تغییر دهید .شما با خواندن این کتاب می توانید پول زیادی را به دست آورید،اما این بستگی به خودتان دارد، که اشتیاق و تمایل تان برای تغییر دادن عادت های کهنه و عمل به چیزهای تازه داشته باشید. پس با خلاصه‌ای از این کتاب با ما همراه باشید.

خلاصه کتاب:

ثرتمند شدن امری است که در درون ما اتفاق می‌افتد:

وقتی ثروتمند بودن را در نظر می گیرید به چه چیزهایی فکر میکنید؟

آیا ماشین های شیک، خانه های بزرگ و مسافرت به دور دنیا را تصور می کنید؟

آیا تصور میکنید که قادر هستید تا به موسسات خیریه مورد علاقه خود کمک‌های بزرگ کرده و تاثیرم ملوس و شرافتمندانه از خود در جهان به جا می گذارید ؟

وقتی شما واقعاً ثروتمند باشید، نه تنها بیش از اندازه پول دارید، بلکه همواره می‌دانید که باز هم می توانید پول بیشتری در بیاورید. بنابراین، نه تنها از پول کافی نداشتن نمی‌ترسید، بلکه یک خوشبختی و اعتماد درونی را احساس می کنید.

ثروتمند بودن یعنی مطابق با شرایط خود زندگی کردن، یعنی بر اساس امکانات خود، نه بر اساس محدودیت های خود.

متفکر ثرتمند ،متفکر فقیر

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در اوایل مطالعاتم درباره ثروت یاد گرفتم این بود که لزوماً نمی‌توان ثروتمندی یک شخص را با نوع اتومبیل او یا مقدار پول موجود در حساب بانکی اش تعیین کرد. به همین علت است پاول مک کنا در این کتاب هیچ اشاره ای به مردم ثروتمند یا مردم فقیر نکرده است .آنچه هست اختلاف فاحشی از میان افرادی که ثروتمندانه فکر می‌کنند با افرادی که فقیرانه فکر می‌کنند.ثروت محصول توانایی فکر کردن انسان است.


                                        ثروت محصول توانایی فکر کردن انسان است.


متفکر ثروتمند بدون در نظر گرفتن موجودی حساب بانکی خود ثروتمند هستند. آنها همواره متناسب با شرایط خود زندگی می‌کنند و در جستجوی امکانات هستند. بی پول  شدنشان،زیاد طول نخواهد کشید و به نظر می رسد که همیشه می توانند راهی را پیدا کنند تا آنچه را واقعاً می‌خواهند در زندگیشان انجام دهند، انجام بدهند.

از طرف دیگر، متفکران فقیر ممکن است خانه های بزرگ داشته باشند و لباس های شیک بپوشند، اما سرهای آنها سرشار از ترس درباره آینده و عدم اطمینان به اطرافیان خود هستند. چون آنها نمی دانند که اگر تمام پول‌هایشان از بین برود باز هم در وضعیت مناسبی خواهند بود یا نه، آنها دائما تحت فشار هستند که آنچه را دارند حفظ کنند یا از دیگران چیز بیشتری به دست بیاورند.

انگیزشی

 

نیروی تمرکز:

هرچه بیشتر روی چیزی تمرکز کنید، آن را بیشتر به دست می آورید.اگر روی فقر و فقدان تمرکز کنید، در زندگی معمولاً بیشتر از آنها بر خوردار خواهید شد.

برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه شما از اهمیت به سزایی برخوردار است تا دائما روی آنچه که میخواهید به وجود بیاورید،تمرکز کنید،در این  مورد یعنی آزادی و وفور مالی بیشتر .این کتاب به شما خواهدد آموخت که دقیقا این کار را انجام دهید.

در حالی که احساس ثروت می کنید و خود را شخص ثروتمندی تصور می‌کنید شاهد خواهید بود که وفور مالی شما رشد میکند. همانطور که در افکار و هیجان‌های خود ثروتمندتر می شوید، آزادی بیش از پیش را در زندگیتان احساس خواهید کرد.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: اگر می‌خواهید احساس ثروتمند بودن کنید، آن چیزهایی که نمی توان آنها را با پول خرید و شما آنها را دارید را بشمارید.

پول فساد آور است؟

در جامعه یک عدم اعتماد موروثی درباره ثروت وجود دارد، که بیشتر بر مبنای این فرضیه زیربنایی استوار است که پول فساد آور است. اما حقیقت این است که پول ایجاد فساد نمی کند، بلکه آن را برملا می‌کند. افراد فوق‌العاده ی بسیاری دارند به وسیله ی پولِ خود کارهایی که به طرز حیرت‌آور هستند انجام می دهند. شما چرا این کار را نکنید؟

*پول کافی برای همه وجود ندارد.

طول یک بازی نامحدود است، و هرچه مردم بیشتر این بازی را انجام دهند پول بیشتری برای همه وجود خواهد داشت. به شرطی که پول را خط کنید و آن را احتکار نکنید، هرچه بیشتر پول درآورید پول بیشتری در این سامانه گردش خواهد کرد. درین معنی، هرچه ثروتمند شوید، دیگران را نیز ثروتمندتر می کنید.


                         هرچه بیشتر روی چیزی تمرکز کنید، آن را بیشتر به دست می آورید


نمی‌خواهم پول دربیاورم چون می ترسم آن را از دست بدهم:

این تقریبا همان معنی را می‌دهد که بگویید نمی‌خواهم غذای خوب بخورم چون می ترسم که بعدا مجبور شوم آن را در دستشویی تخلیه کنم.

هدف پول این نیست که آن را برای همیشه نگه دارید،بلکه هدف پول استفاده از آن است.و هنگامی که اسرار پول درآوردن را یاد گرفتید،خواهید فهمید مادامی که قدرت تفکر دارید،توانایی پول درآوردن بیشتر را هم خواهید داشت.

این همه ایده درباره پول از کجا سرچشمه می گیرند؟

وقتی به دنیا می آییم ذهن ما مثل یک لوح سفید و پاک است.بدن‌های ما به طور ژنتیک برنامه‌ریزی شده اند تا بتوانند تقریباً از بدو تولد کارهای خاصی را انجام دهند،یعنی حرکت های اولیه،ارتباط برقرار کردن و خود درمانی.اما ، وقتی زمان آن می رسد که چیزهایی را درباره دنیا یاد بگیریم، ذهن ما آماده یاد گرفتن می شود.

قبل از هفت سالگی یک بچه به اندازه کافی آگاهی ندارد که بتواند به قضاوت و استدلال خود تکیه کند.استعداد های مهم و حیاتی او توسعه نیافته اند.استعداد حیاتی یعنی توانایی کندوکاو،قضاوت ،تجزیه و تحلیل ،انتقاد و مهمتر از همه مقایسه.

تا موقعی که ما کنترل اذهان خود را در اختیار نگیریم، باورهای ما درباره ی جهان و خودمان از همان پیام هایی سرچشمه می گیرند که در چند سال اولیه ی زندگیمان به طور مداوم دریافت می‌کنیم.

اگر باور کنید که مجبور هستید تا سخت کار کنید که پول در بیاورید،همواره تنها شغل هایی را می‌پذیرید که به تلاش زیاد نیاز دارند.اگر باور کنید که هر کسی می‌خواهد سر شما کلاه بگذارد،به‌طور ناخودآگاه کسانی را خواهید یافت که این کار را بکنند.اگر باور کنید که شما لیاقت ثروت عظیمی را دارید در این صورت ذهن شما به دنبال فرصت‌های خواهید گشت که آن را خلق کند.

غلبه بر هزینه  کردن هیجانی:

تفاوت میان ثروتمندان و فقرا در این است که فقرا پولشان را خرج کرده و باقی مانده آن را پس انداز می کنند؟ ولی ثروتمندان پس انداز شان را کنار می‌گذارند و سپس باقیمانده آن را خرج می کنند.

 

لذت پس انداز کردن:

گاهی مردم به این فکر می‌کنند که آیا از هر پول موجودی استفاده کرده و بدهی خود را پرداخت کنند یا هنگامی که میخواهند برنامه‌ای را شروع کنند تا پول بیشتری در زندگی درآورند میزان پس انداز خود را افزایش دهند ؟در حالی که مردم با یکدیگر تفاوت دارند و پرداخت بدهی اهمیت دارد، باید حداقل بخشی از پول موجود را برداشته و کمی پس انداز کنند.

دو دلیل برای این کار وجود دارد که هر دو از لحاظ روانشناسی و علمی ثابت شدند:

۱_ هرچه بیشتر پول نقد داشته باشید، در مقابل فراز و نشیب و هیجانی زندگی مالی کمتر آسیب پذیر هستید.

۲_ هرچه بیشتر پول داشته باشید، بیشتر به دست می آورید

آیا تا به حال توجه کرده اید که ثروتمندان اغلب ثروتمندتر می شوند؟

چون آنان قبلا پول دارند،ذهن ناخودآگاه آنها وقتشان را صرف یافتن راه‌هایی می‌کند تا پول بیشتری در آورند. و چون ذهن ناخودآگاه شما ۲۴ ساعت کار می‌کند، دقیقا آنچه را جستجو می کند، خواهد یافت.

آیا معتاد به پول هستید؟

پاول مک کنا میگوید:دوستی دارم که به طور عادی بیش از ۱۵۰ میلیون پوند در سال درآمد دارد.علی‌رغم موفقیت مستمر کسب و کار او، وقتی صبح چشم از خواب می گشاید اولین فکری که به خاطرش می‌رسد این است: یعنی امروز همه پولم را از دست خواهند داد؟

انگیزشی

 

به یاد داشته باشید، هدف این کتاب چیزی بیش از پول درآوردن است، آدم های زیادی را دیدم که گذشته فقیری دارند و پول هنگفتی در می آورند و به دنبال آن احساسات خوش هستند، ولی عاقبت آن پول زیاد هرگز برای آنها خوشبختی به ارمغان نمی‌آورد.تا آنها برنامه‌ریزی ثروت خود را تغییر ندهند،احساس هم نخواهند کرد که پول کافی دارند.

جان کلام این است که:

اگر با پول مثل یک ماده مخدر برخورد کنید،احتمالاً به آن معتاد میشوید.

بهترین راه برای اینکه واقعاً درباره یک ایده خوب فکر کنیم این است که درباره ایده های بسیاری فکر کنیم.

در حقیقت پول پاداشی است که به خاطر افزودن ارزش به زندگی دیگران دریافت می کنید.

هرچه بیشتر به دنیا ارزش اضافه کنید، پول بیشتری پاداش می گیرید.


      اگر با پول مثل یک ماده مخدر برخورد کنید،احتمالاً به آن معتاد میشوید.


اما ارزش به کلی به‌طور مساوی خلق نمی‌شود.سه عامل ضروری وجود دارد که روی توانایی شما برای پول درآوردن به وسیله افزودن ارزش تاثیر می گذارد:

۱_منحصر به فرد بودن: یعنی هر چیزی که تولید یا خدمات شما را از آنچه که قبلاً وجود دارد متمایز می‌کند.

۲_ گستره:یعنی تعداد افرادی که شما می توانید با خدمات خود روی آنها تاثیر بگذارید، به طور کلی هرچه به زندگی های بیشتری ارزش اضافه کنید، پول بیشتری در می آورید.

۳_تاثیر:به مقدار ارزشی اشاره می‌کند که به دنیای کسی اضافه می کنید. تاثیر چشمگیر روی کسب و کار، روابط و زندگی کسی گذاشتن میزان پاداش بیشتری دارند نسبت به اینکه به کسی یک فنجان قهوه در اول صبح بدهید.

هرچه خدمات شما بیشتر منحصر به فرد باشد، در دسترس مردم بیشتری قرار می‌گیرد ، و هرچه این خدمات روی افراد بیشتری تاثیر بگذارد، پول بیشتری کسب می کنید .

اسرار ثرتمند زندگی کردن:

در یک تحقیق جالب که در دانشگاه لندن انجام شد، تیمی از محققان یک معیار خوشبختی ایجاد کردند، برای سنجش لحظه به لحظه سعادت مردم طراحی شده بود. سپس آنها فرمول را ابداع کردند تا محاسبه کند که یک فرد معمولی باید چه مقدار پول اضافی در یک سال به دست آورد تا همان سطح خوشبختی را که از لذت های ساده یک زندگی ثروتمند کسب می‌کند، داشته باشد.

مثلاً، داشتن یک زندگی اجتماعی فعال رضایتی معادل افزایش حقوق سالیانه۶۸۸۴۴ پوند را به همراه داشت، در حالی که زندگی با یک شخص مورد علاقه همان مقدار رضایت را به همراه داشت که اضافه حقوق ۸۲۵۰۰ پوند در سال داشت. این تحقیق کشف کرد که سلامت کامل با ارزش ترین جنبه سعادت است، یعنی داشتن« گواهی سلامتی تمام عیار» معادل اضافه حقوق سالیانه۳۰۴۰۰۰پوند محسوب می شد.

این وجود و با تمام این احوال، پول هنوز نمی‌تواند خوشبختی را بخرد.

به عنوان یک جامعه، بهتر از هر زمان دیگری در تاریخ، پول در می آوریم، تغذیه می کنیم، تحصیل می کنیم، و اسکان پیدا میکنیم، با این حال، از دهه۱۹۵۰ ،به بعد احساس خوشبختی ما کمتر و کمتر شده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که هرگز اینقدر افسردگی در جهان وجود نداشته است.

هر چیزی که اگر پول بیشتری هم داشته باشید آن را تغییر نخواهید داد حیطه‌های از زندگی شماست که از قبل در آن غنی و ثروتمند بوده اید.

 

خوشبختی پایدار و حقیقی هرگز پیامد پول بیشتر در بانک نیست و نخواهد بود، بلکه محصول زندگی سرشار از ارزش، معنا و هدف می باشد. به همین دلیل است که خوشبخت بودن و زندگی ثروتمند داشتن احساس هایی هستند که هم اکنون می توانید آن ها را پرورش دهید، بدون توجه به اینکه چقدر زیاد یا کم پول در می آورید. شما باید همان تغییری باشید که میخواهید در مردم جهان ببینید

در بسیاری از جنبه های زندگی شما به اندازه پولدار ترین فرد دنیا ثروتمند هستید.


                            شما باید همان تغییری باشید که میخواهید در مردم جهان ببینید


 

سوالات متداول:

۱_نقطه اشتراک افرد فقیر و ثرتمند در چیست؟

۲_آیا از نظر شما پول فساد آور است؟

۳_چرا ثروتمندان اغلب ثروتمندتر میشوند؟

۴_ثروتمند بودن از نظر شما یعنی چی؟

۵_آیا این کاب در زمینه تجارت نیز اهمیت دارد؟

۶_این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

۷_بعد از خواندن این کتاب به چه چیزی دست پیدا میکنید؟

 

درباره هانیه سخایی:

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.