جمع آوری و خلاصه :هانیه سخایی

نویسنده :رولف دوبلی

رولف دوبلی

 

درباره نویسنده:

رولف دوبلی متولد لوزرن سوئیس ، نویسنده و کارآفرین سوئیسی است.دوبلی نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن است . دوبلی عضو بنیاد  بین المللی و انجمن سلطنتی هنر است. وی بنیانگذار بنیاد شرکت PENاست.دکترای فلسفه خود را از دانشگاه سنت گالن ، سوئیس دریافت کرد.

 

چکیده:

قطعاً بسیاری  از ما آدم ها در هنگام تصمیم‌گیری دچار اشتباهاتی می‌شویم و همچنین  خواسته یا نا خواسته در طول زندگی دچار اشتباهاتی میشویم ،اما کنترل این اشتباهات از قبل کار دشواری است . دوبلی در این کتاب به شما کمک میکند تا بتوانید بهترین تصمیم را در شرایط خاص بگیرید.

 

خلاصه کتاب:

 

تصور کنید در زمین فوتبال هیچ خطایی اتفاق نمی افتاد.آن وقت  واژه ای به نام پنالتی،اخطارو اخراج هم معنا نداشت . اشکها و لبخندها محومی شدند و زیبایی فوتبال هم رنگ می باخت . آدم‌ها شبیه ربات های برنامه ریزی شده ای بودند که وظیفه‌شان بردن بدون کوچکترین اشتباه بود.

حالا تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباه نشود؛ آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ افروزی ها به پایان می‌رسید؟ جرم و جنایت از صحنه روزگار محو می شد؟ انسان ها با همدیگر رابطه بهتری برقرار می کردند؟ پاسخ به این پرسش ها و پیش‌بینی جهانی که هرگز تجربه نکرده‌ایم کار دشواری است . اما قابل پیش‌بینی آن است که. هرچه بیشتر خطای خود را بشناسیم رویکرد بهتری به زندگی خواهیم داشت


                                    هرچه بیشتر خطای خود را بشناسیم رویکرد بهتری به زندگی خواهیم داشت


 

چرا باید به قبرستان ها سری بزنی؟

ریک به هرکجا می نگرد ستارگان راک را می‌بیند. صفحه ی تلویزیون، روی جلد مجلات، در برنامه‌های کنسرت و سایت‌های هواداری آنلاین، آنها همه جا ظاهر می‌شوند. نمی‌توان آهنگ ها را در بازار، رادیو یا سالن‌های  بدنسازی نشنید. ستارگان را که همه جا هستند .خیلی پرشمار و موفق .ریک که از  داستان‌های قهرمانان پرشمار گیتاریست هیجان زده شده بود یک گروه موسیقی راه انداخت. آیا موفق خواهد شد ؟احتمالش فقط کمی بیشتر از صفر است .او هم به احتمال زیاد مثل بقیه کارش به قبرستان موسیقیدانان ناکام خواهد کشید. این گورستان ۱۰ هزار برابر صحنه اجرایی زنده در خود موسیقیدان جای داده است .اما جز سوپراستارهای شکست‌خورده، هیچ خبرنگاری به این افراد ناکام علاقه نشان نمی دهد. برای همین ، این گورستان از بیرون نامرئی به نظر می‌رسد. در زندگی روزمره،  چون موفقیت بیش از ناکامی به چشم می‌آید، دائما  شانس موفقیت خود را از بیش از اندازه تخمین می‌زنی. تو هم( مثل ریک)، به عنوان  کسی که هنوز وارد ماجرا نشده ، تسلیم یک توهم هستی و نمی دانی شانس موفقیت چقدر پایین است.ریک،  مثل خیلی‌های دیگر قربانی خطای بقاست.

انگیزشی

 

پشت سر هر نویسنده‌ی موفق می توانی۱۰۰ نویسنده ی دیگر را پیدا کنید، که کتاب هایشان هرگز به فروش نمی رسد. پشت سر آنها هم صد نویسنده دیگر هست که ناشری پیدا نکرده‌اند . پشت سر آنها هم باز ۱۰۰ نفر دیگراست که دست‌نوشته‌های ناتمامشان روی تاقچه خاک می‌خورد و پشت سر آن هم با صد نفر دیگر هست که رویا دارند که روزی که کتابی بنویسند.

خطای بقا یعنی افراد دائماً احتمال موفقیت خود را زیاد از حد تخمین بزنند . با سر زدن به قبرستان پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها ، شغل هایی که در زمانی بسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسید، در برابر این خطا موضع بگیر.  قدم زدن در این قبرستان ، ناخوشایند ولی برای شفاف شدن ذهن لازم است .


                                               خطای بقا یعنی افراد دائماً احتمال موفقیت خود را زیاد از حد تخمین بزنند


 

آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش تر جلوه می دهد؟

نسیم طالب، مقاله‌نویس و تاجر، تصمیم گرفت فکری به حال چند کیلوگرم اضافه وزن بکند که با خوداین طرف و آن طرف می‌برد . او به چندین ورزش فکر می‌کرد . اما دونده ها استخوانی و غمگین به نظر می‌رسیدند، بدنسازها  پهن وابله و بازیکنان تنیس؟آه طبقه نیمه مرفه جامعه! اما شناگرها با بدن های خوش ترکیب و خطوط عضلانی به نظر او جذاب می‌رسیدند. او تصمیم گرفت به  استخری در محله اش برود و هفته ای دو باردر آنجا تمرین کند.

کمی بعد، متوجه شدم تسلیم یک توهم شده . شناگران حرفه ای به این خاطر که با شدت تمرین می‌کنند بدن های شان زیبا نمی شود، بلکه به خاطر اندام مناسب شان است که شناگران خوبی می شوند. فرم کلی بدن آنها یکی از عوامل انتخاب شان است ،نه نتیجه ی فعالیت‌های ورزشی شان . به همین ترتیب ،مدل های زن در تبلیغات لوازم آرایشی شرکت می‌کنند و به همین خاطر خیلی دیگر از خانم‌ها گمان می‌کنند به دلیل استفاده از لوازم آرایش زیبا شدند. اما این لوازم آرایش نیست که آنها را شبیه مدلها کرده است. خیلی ساده است: مدل ها جذاب به دنیا می‌آیند و تنها به همین دلیل است که آنها در تبلیغات لوازم آرایش استفاده می‌شود. در مورد شناگرها هم همین قضیه صدق می کند؛ زیبایی یک عامل انتخاب است، نه  نتیجه ی آن .

وقتی از افراد که از زندگی خود راضی اند درباره رمز خوشبختی شان سوال می کنم، معمولاً پاسخ هایی از قبیل “باید به جای نیمه خالی به نیمه پرلیوان نگاه کنی” می شنوم. اصلاً این افراد متوجه نیستند که راضی به دنیا آمده‌اند و گویی حالا تمایل دارند نگاه مثبت را به هرچیزی ببیند.. در نتیجه، هر وقت ترغیب می شوی می توان خود را صرف برخی کارها کنی حواست را جمع کن از شکم شش تکه و ظاهر آراسته و درآمد بالا گرفته تا عمر طولانی و یک رفتار به خصوص و شادمانی ممکن است در دام تو هم بدن شناگر بیافتی قبل از اینکه تصمیم بگیری کاری را شروع کنید با آهنگ نگاه کن و درباره چیزی که میبینی با خودت صادق باش.

 

چرا ابرها را به شکل‌های مختلف می‌بینید؟

سال ۱۹۵۷، فریدریش یورگنسن ، خواننده سوئدی اپرا، ضبط صوتی خرید تا صدای خود را ضبط کند .وقتی به صداهای ضبط شده گوش می‌کرد، چیزهای عجیب و غریبی می‌شنید، نجوا هایی که مثل یک پیغام ماوراء الطبیعی بودند. چند سال بعد، او صدای پرنده ها را ضبط کرد. این بار صدای مادر مرحومش را در پس زمینه می شنید که به او می‌گفت : «فرید،فرید کوچولوی من ،صدای من را میشنوی ؟من مادرتم».این صدا کار خودش را کرد. یورگنسن زندگی خود را تغییر داد و زمانش را صرف ارتباط با مردگان  با کمک ضبط صوت کرد.

سال ۱۹۹۴ ، دایان دایسر از فلوریدا نیز یک تجربه ماوراء الطبیعی دیگری داشت . وقتی یک ورق نان تست را گاز زد  و آن را در بشقاب  گذاشت ، چهره ی مریم مقدس را در آن دید. فورا دست از خوردن کشید و این پیام مقدس را در یک ظرف پلاستیکی(منهای یک گاز) گذاشت.نوامبر ۲۰۰۴ ، این اسنک حفاظت شده را در eBay و حراج گذاشت . نان ساده او برایش ۲۸ هزار دلار درآمد داشت.

آیا تا به حال چرا یک صورت را در بین ابرها دیده ای یا شکل کلی حیواناات را در یک سنگ مشاهده کرده ای؟البته. کاملا هم طبیعی است.مغز انسان به دنبال الگوها و قوانین است . در واقع ،آن را یک قدم به جلو میبرد ؛اگر هیچ الگوی خاصی پیدا نکند ،از خودش یکی ابداع میکند.

در نتیجه ، وقتی میخواهیم یک الگو را کشف کنیم ،بیش از حد حساس ایم.کمی بدبینی به کار اضافه کن . اگر فکر میکنی الگویی را کشف کرده ای ،اول فرض کن کاملا اتفاقی بوده . اگر فکر میکنی الگوی خیلی خوب داری ،یک ریاضیدان پیدا کن و بگو از نظر آماری تحلیلش کند. اگر قسمت های برشته ی نانت شبیه چهره ی مسیح شده، از خودت بپرس اگر او واقعاً می خواهد خودش را نمایان کند، چرا در میدان تایمز یا دفتر سی ان ان این کار را نمی‌کند؟

چرا باید دفتر خاطرات داشت؟

چند وقت پیش، دفترچه ی خاطرات عموی پدرم را دیدم .در سال ۱۹۳۲،او از  یکی از روستاهای کوچک سوئیس به پاریس مهاجرت کرد . تا شانس خودش را در فیلمسازی امتحان کند. در آگوست ۱۹۴۵ ، دوماه پس از اشغال پاریس نوشته بود،” همه مطمئن اند آلمانی ها تا آخر سال اینجا را ترک می‌کنند. حتی افسران شان هم به من این اطمینان را داده‌اند . انگلستان هم به سرعت فرانسه سقوط خواهد کرد و ما مجدداً زندگی پاریسی خودمان را از سر می‌گیریم، البته به عنوان بخشی از خاک آلمان “. اما این اشغال چهار سال طول کشید.

در کتاب های تاریخی که امروزه نوشته میشوند اشغال فرانسه به دست آلمانی ها بخشی از یک برنامه نظامی نشان داده می‌شود. امروز که به ماجرا نگاه می‌کنیم به نظر ادامه ی جنگ محتمل ترین سناریو بوده است. چرا؟ چون تحت تاثیر خطای بازنگری قرار گرفته ایم.

بگذارید یک مثال جدیدتر بزنیم؛ در سال ۲۰۰۷ متخصصان اقتصاد تصویر امید بخشی از سال‌های آتی برای ما ترسیم کرده بودند اما فقط ۱۲ ماه بازارهای اقتصادی منفجر شدند وقتی از همان متخصصان درباره بحران اقتصادی سوال می‌شد به این دلایل اشاره می کردند گسترش بازارهای اقتصادی در زمان مسئولیت آلن گرینسپن، اعتبار بخشی سهل انگارانه به وام ها، فساد در بنگاه‌های پرداخت اقراض، کم‌بودن الزامات سرمایه و الی آخر. با پس نگری ، دلایل این بحران به شکل دردآوری واضح به نظر می‌رسد.

چرا خطای بازنگری خطرناک است ؟زیرا ما پیش بینی خود را دست بالا می‌گیریم و بیش از حد به دانش و خودمان اعتماد می‌کنیم و در نتیجه ریسک های زیادی را می پذیریم . فقط محدود به موضوعات  جهانی نمی‌شود.” شنیده‌ای سیلویا و کلی از هم جدا شدند.معلوم بود که آخرش همین طور می شود؛خیلی باهم فرق داشتند”یا “بیش از حد شبیه هم بودند”یا حتی ”  به ندرت همدیگر را می‌دیدند”.

غلبه بر خطای بازنگری ساده نیست. مطالعات نشان داده انسان‌های که از این موضوع آگاهند درست به اندازه دیگران اسیرش می‌شوند.

 

چطور مردم را از چند میلیون پولشان خلاص کنیم؟

کشاورزی به یک غاز غذا می‌دهد . حیوان خجالتی اولش دودل است . تعجب می‌کند که این جا دارد چه اتفاقی می‌افتد؟ چرا او به من غذا می‌دهد؟ این اتفاق تا چند هفته بعد هم ادامه پیدا می‌کند تا این که در نهایت شک غاز از بین می‌رود.  بعد از چند ماه، غاز مطمئن است کشاورز قلبا به او علاقه دارد. هر روز مرد به او غذا می‌دهد. غاز که کاملاً به خیر خواهی مرد اطمینان دارد ،در روز کریسمس سلاخی می شود، غاز ، قربانی تفکر استقرایی است و تمایل به نتیجه گیری عمومی از مشاهدات جداگانه دارد. این تمثیل دیوید هیوم، فیلسوف قرن هجدهم ، برای هشدار

انگیزشی

 

دادن بابت خطرات چنین کاری بود. فقط غازها نیستند که در برابر این خطا آسیب پذیرند .

استقرا ما را گمراه می‌کند و به نتیجه گیری هایی این می رساند و شر همواره جان سالم به در برده است پس ما هم قادر خواهیم بود با هر چالشی در آینده مقابله کنیم در نگاه اول خوب به نظر می‌رسد. اما نکته حائز اهمیت این است که چنین اظهار نظری می تواند از جانب بشری باشد که تا حالا جان سالم به در برده.اگر گمان کنیم زنده ماندن تا امروز نشانه ای است بر جان سالم به در بردن در آینده، یک ایراد جدی در استدلال است. شاید هم جدی ترین ایراد.


                                                                           استقرا ما را گمراه می‌کند


 

 

سوالات متداول :

۱_آیا این کتاب در زمینه تجارت نیز مهم است؟

۲_آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش تر جلوه می دهد؟

۳_چرا باید دفترچه خاطرات داشت؟

۴_این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

۵_با خواندن این کتاب به چه چیزی دست پیدا میکنید؟

 

درباره هانیه سخایی:

 

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.