Warning: file_put_contents(): Only -1 of 4 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Failed to write 279 bytes to /home/irancoac/biabook.com/wp-content/debug.log in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 62 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172
کتابی برای جوان ها(چه خوب بود اگر اینها را قبلا به من گفته بودند) - بیا بوک | تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

جمع آوری و خلاصه:هانیه سخایی 

نویسنده:آنت لایاسول

درباره نویسنده:

ایا ساول نویسنده و سخنران شناخته شده بین المللی است. لایا ساول با داشتن مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی تلاش می کند کتابهایی بنویسد که به مردم کمک کند از چالشهای زندگی عبور کنند تا زندگی شادتر ، ثروتمندتر و معناداری داشته باشند.

 

چکیده:

همه ما اشتباه می کنیم ، همه ما می توانیم از اشتباهات خود درس بگیریم .اما این بدان معنا نیست که همه چیز را امتحان کنید و مرتکب اشتباهات دردناک شوید. می توانید از موفقیت ها و شکست های دیگران درس بیاموزید. میتوانید انتخاب های درست داشته باشید و از زندگی هیجان انگیزو موفق بهره بگیرید.

شما با خواندن این کتاب می توانید راه رشدی که پیموده اید را ادامه دهید و در بهترین حد خود ظاهر شوید.

 

خلاصه کتاب:

در زندگی چیزی به اندازه یک نگرش برای روبرو شدن با واقعیت ها مهم نیست. نگرش موفقیت یا شکست ما را رقم می‌زند. طرز فکر کردن شما درباره یک حقیقت ممکن است سبب شود قبل از این که کاری بکنید، شکست بخورید. شما شکست می‌خورید زیرا خود را شکست خورده می پندارید. 

 

آیا توانمندی‌های خود را می بینید؟

گاهی به خود شک می کنید و زمانی که خود اطمینان دارید این کاملاً طبیعی است.

 این سوال مطرح است: در کدام قالب ذهنی می خواهید بخش اعظم زمان خود را بگذرانید؟ امتحانش با شماست.

 

به یک سنگ قیمتی خوش تراش فکر کنید. جواهر درخشانی کذب آیا و گوشه‌های هر کدام نوری را به اطراف می پاشد. این شما هستید. منحصر به فرد در این دنیا، آفریده استاد جواهرساز. هیچ دوسنگی به یک شکل نیستند. هرچند در نگاه اول ممکن است به یک شکل و نظر برساند ،اما اگر خوب با ذره بین جواهرساز به آن نگاه کنید ، می‌بینید هر کدام اندازه های خود را دارند هر کدام به رنگی هستند. گاه اشخاص گمان می‌کنند یکی از افراد جمعیت هستند که تفاوتی با دیگران ندارند. اما اگر با دید باز نگاه کنید منحصر به فرد بودن هر کس آشکار می شود. آنچه را دنبالش هستید پیدا می کنید. از این رو  چه بهتر که به دنبال زیبایی ها بگردید. شما چگونه سنگ زندگیتان را می تراشید؟ به تکه جواهر زیبایی فکر کنید که از چندین سنگ قیمتی با شکل ظاهری یکسان تهیه شده است. اگر یکی از سنگ ها  بیفتد آیا بقیه ناکامل نیستند؟ برای تکامل عالم هستی به همه روح ها احتیاج است.


                       برای تکامل عالم هستی به همه روح ها احتیاج است


هر کسی چیزی دارد

ضعیف ترین اشخاص در میان ما از استعدادی برخوردار است، هرچند ممکن است این توانمندی را کوچک به نظر برسد. اما این توانمندی خاص اوست که اگر به درستی از آن استفاده شود، هدیه و دستاوردی همیشگی برای نژاد او خواهد بود.

برای اینکه در بهترین حد خود ظاهر شویم باید دقیقاً بدانیم چه کارهایی را نمی توانیم بکنیم .کسی نیست که همه کارها را بتواند بکند، کسی نیست که صاحب همه چیز باشد، کسی نیست که همه چیزدان باشد. اگر فکر کنیم کسی هست که همه چیز را می‌داند ، و ما از این کیفیت محروم هستیم، ممکن است احساس تنهایی و انزوا کنیم. در یک در یک رستوران چند دوست با هم سر یک میز نشسته بودند. یکی از آنها ناخنش را میجوید، یکی دیگر موهایش را می‌کشید، یکی پرخوری می‌کرد ، دیگری وقتی غذا می خورد بالا می آورد. مردی می گفت که در توالت های عمومی باید دستش را با حوله شماره فرد خشک کند. بعضی از این عادت ها ضرر و زیانی متوجه کسی نمی کنند و بعضی دیگر می توانند زندگی شخص را به مخاطره اندازد. بر بعضی از امور کنترل داریم و بعضی دیگر ما را در معرض ابتلاء به بیماری قرار می دهند و یا منجر به از دست رفتن یکی از اندامهای می‌شوند. نکته‌ای را که باید در نظر داشته باشید این است که، بدون توجه به اینکه فکر می‌کنید اعمال و رفتار شما تا چه اندازه نامناسب می‌تواند باشد، بدون توجه به اینکه چالش شما تا چه اندازه دردناک است، کسی در این جهان و هستی هست که با این مخاطرات دست و پنجه نرم می کند و یا از بیماری مشابهی التیام می یابد. اگر چالش شما برای شما به شدت دردناک است، از کسی کمک و حمایت بطلبید. خودتان را منزوی نکنید. این بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید.

 

چالش ها

به این نتیجه رسیدم که مهم نیست در این دنیا در کجا ایستاده اید ، مهم این است که در کدام جهت حرکت می‌کنید. گاهی باید در خلاف جهت باد و زمان در جهت موافق باد حرکت کنیم.  اما باید همچنان در حرکت باشیم و در اسکله با لنگر فرو انداخته باقی نمانیم.

وقتی در کاری شکست می خورید ،مهم این است که با این مشکل چگونه برخورد می کنید. مسئله ی شکست مطرح نیست. شما همان تجربه های خود نیستید، اما می توانید از تجربیات خود به عنوان نردبانی برای رشد کردن استفاده کنید. وقتی احساس می کنید در کاری شکست خورده اید، بسیار ناراحت کننده است. اما حتی در شرایط ناراحتی و ناامیدی می توانید از جای خود برخیزید و فکر و چشم انداز خود را تغییر دهید.می توانید برای رسیدن به هدف ها و رویاهای خود راه دیگری برگزینید. به آنچه می خواهید نزدیکتر شوید.

 وحشت نکنید و خودتان را دست کم نگیرید هیچکدام از اینها به شما کمکی نمی کند.موقعیت را بررسی کنید این سوالات را از خود بپرسید:

چه اشکالی رخ داد؟ 

برای اصلاح اشتباه چه باید بکنم؟ 

از این موضوع چه آموختم؟

امروز چه کار متفاوتی باید بکنم؟

آیا رشد و پیشرفت می کنم؟


              گاهی باید در خلاف جهت باد و زمان در جهت موافق باد حرکت کنیم


 برخورد با پشیمانی:

وقتی یک در خوشبختی بسته میشود، در دیگری باز میگردد. اما اغلب اوقات به قدری به در بسته توجه داریم که نمی بینیم در دیگری به روی ما گشوده شده است.

یک بار شنیدم که تاسف خوردن به کاری که قبلا کرده‌اید به مرور زمان رنگ می‌بازد. اما تاسف خوردن برای کارهایی که هنوز انجام نداده‌اید با گذشت زمان افزایش می‌یابد. مطمئن نیستم که این حرف صد در صد درست باشد، اما حقیقتی به هر صورت در آن وجود دارد. زیرا اگر رویا یا میلی برای انجام دادن کاری داشته باشید و این را نادیده بگیرید ممکن است زمانی برسد که خیلی دیر شده باشد و شما شانس تان را به کلی از دست داده باشید.

تاسف و پشیمانی یک مکانیزم بازخوردی در ماست. پشیمانی فرصت مناسبی است که زندگیمان را از نو مرور کنیم و به حقیقت خود بازگردیم .به این توجه کنیم که کی هستیم و می‌خواهیم در این دنیا به کجا برسیم.  پشیمانی و تاسف سبب می‌شود که در آینه نگاهی به خود بیندازیم ، روح و روانمان را ببینیم و مانند هر چیز دیگر تعادلی ضروری در کار است .پشیمانی به لحاظی چیز خوبیست.ما را با آنچه در دلمان می گذرد آشنا می کند. باید به کاری که انجام دادن یا انجام ندادنش تاسف می‌خوریم نگاه کنیم، بعد عزم خود را جذب کنیم تا در آینده در روش خود تجدید نظر نماییم و بعد به این مهم اقدام کنیم.

 

این نیز بگذرد

درد ورنج برای همیشه دوام نمی آورد .ممکن است به آن سرعتی که شما می‌خواهید تمام نشود، اما به هر صورت می‌گذرد و می‌رود. حضرت سلیمان به داشتن خرد مشهور بود. درباره قضاوت های صحیح او در مواقع دشوار حکایات فراوانی گفته شده است . می‌گویند او انگشتری به دست می کرد که هر وقت با رنج و درد روبرو می شد به آن نگاه می کرد . این انگشتر به او می گفت :«این نیز بگذرد» بعد وقتی در شرایط شادی فراوان قرار می گرفت، بار دیگر به انگشترش نگاه می کرد و روی آن این جمله را می‌دید :«این نیز تمام خواهد شد» چیزی که دائمی باشد وجود ندارد،زندگی هم مانند هوا دوره های خودش را دارد.

 

گاه زندگی ما را امتحان می‌کند. ما آزمون می شویم شکل می گیریم و جلا می خوریم. وقتی در شرایط زندگی قرار داریم ،وقتی با چالش‌ها روبرو می‌شویم به تجربه‌ای دست پیدا می‌کنیم که در بلندمدت برای ما زندگی بهتری می سازد.

 گاه وقتی در شرایط تاریک، تنهایی و یاس و درماندگی قرار میگیریم، احساس می‌کنیم که تا ابد در این شرایط واقعی خواهیم ماند و وضعیت زندگی ما تغییر نخواهد کرد .پس اگر هوا را دوست ندارید کمی صبر کنید تا تغییر کند.

 

خود کشی

زندگی که در اثر خودکشی از بین می‌رود،عمیق تر از آن است که بتواند با کلام و کلمات آن را بیان کرد. برای بعضی ها درد و رنجی که احساس می‌کنند به قدری عمیق و گسترده است که به نظر می‌رسد نتوان بر آن غلبه نمود.

 اگر به خودکشی فکر می کنید اجازه دهید حرفهایم به دل شما بنشیند من می‌گویم: دوست عزیز من ،مایوس نشو. خیلی ها مانند تو هستند. تو تنها نیستی. راهی برای خروج تو از درد مشکل وجود دارد . تو در این دنیا تنها یک نفر برای خودت هستی، اما خیلی‌ها اینجا زندگی می کنند که تو را دوست دارند.

هرچه چیزی بالاتر باشد، سقوطش عمیق تراست. اگر خود را در شرایط غیر معنوی میابید نومید نشوید.هر چه  پایین تر باشید،به جاهای بالاتر می توانید دست پیدا کنید.


                       هرچه چیزی بالاتر باشد، سقوطش عمیق تراست


 

شما هرگز تنها نیستید

ممکن است در یک اجتماع هزاران نفری قرار بگیرید و با این حال احساس تنهایی بکنید. وقتی آگاهیتان  بیشتر می‌شود ، وقتی به ارزش‌های تان پی می‌برید، احساس تنهایی کاهش پیدا می‌کند. اگر انعطاف‌پذیر و پذیرا باشید، زمان به شما فرصت رشد می دهد. می توانید سواری را بیاموزید و بدانید که اوقات احساس تنهایی تمام می شود. تا اینجا می دانید که می توانید با گزینه های جدید امور را تغییر بدهید. به هر تقدیر احساس تنهایی بکنید یا نکنید، بدانید که هرگز تنها نیستید. شما دوستانی دارید که ممکن است آنها را ببینید یا نه ببینید. به عبارت دیگر می توانید از اشخاص نام ببرید که آنها را می شناسید، اما کسانی هم هستند که آنها را نمی شناسید. دنیا های متعددی در دل این دنیا وجود دارد. ممکن است به چیزهایی بر بخوردید که قبلاً بر نخوردید. ممکن است واقعیت هایی پی ببرید که قبلا پی نبردید. خدایی در کار است و این دنیا ، دنیای هدفمندی است .

 

نعمت زمان

اگر زمان یک نعمت است، چگونه می خواهید آ ررا صرف کنید؟از خود بپرسید آیا کاری که می‌کنید همان کاری است که می‌خواهید بکنید؟ شما بر زمانی که در اختیار دارید کنترلی ندارید. اما مهم این است که از این فرصتی که در اختیار دارید چگونه استفاده می کنید.آیا از وقت خود به درستی استفاده می کنید؟ برای اینکه از زمان خود بهتر استفاده کنید باید رشد کنید. باید موانع بر سر راه خود را از میان بردارید و دنیایتان را به بهبود بخشید. آیا از این لحظاتی که در اختیار دارید لذت می برید ؟

 

گاه زمان عاملی التیام بخش است. وقتی از موقعیتی فاصله می‌گیرید، فرصتی پیدا می‌کنید که با چشم‌انداز دیگری به موضوع نگاه کنید. گاه گذشت زمان به شما فرصتی می دهد که از سنگینی بار تان بکاهید، سبک تر شوید و به التیام برسید. با گذشت زمان می توانید در گزینه های تان تجدید نظر کنید و انتخاب‌های بهتری داشته باشید .

در زندگی چیزهایی هست که به گذشت زمان احتیاج دارند. اگر می‌خواهید عضلات قدرتمند داشته باشید، باید مدتها ورزش کنید. یک گل زیبا در فصل مناسب و به تدریج از غنچه به گل تبدیل می شود. 

عجله نکنید. زمانی را به تفریح و لذت بردن از زندگی تخصیص دهید و از زندگی لذت ببرید.

هیچ چیز فوق العاده ای ناگهان صورت خارجی پیدا نمی‌کند. اگر انجیر می‌خواهید، باید صبر کنید تا انجیر برسد. به زمان احتیاج دارید. ابتدا باید درخت شکوفه کند، بعد میوه ای شکل بگیرد و بعد برسد.

 

دنیا صدف شماست

می خواهم درباره صدفها با شما صحبت کنم. منظورم همان موجوداتی هستند که در خود مروارید تولید می کنند.مروارید با قرار گرفتن یک دانه در شن در بدن صدف صورت خارجی پیدا میکند.دانه شن در بدن صدف لعاب می‌گیرد و نرم و هموار می‌شود. آنچه در شروع تولید ناراحتی و تحریک می‌کند ، به چیزی گرانبها  تبدیل می شود. توجه داشته باشید که چالشها به نعمتی تبدیل می‌شوند.

آیا تاکنون الماس خام دیده اید؟ ممکن است اگر ببینید آن را نشناسید. الماس برای اینکه به سنگ قیمتی تبدیل شود باید تراش بخورد.

این دنیا انواع چالش های خود را دارد. شما حالا می دانید که امکان  انتخاب دارید، می‌توانید به شکلی که می‌خواهید عمل کنید. شما می‌دانید برای به دست آوردن بعضی چیزها باید تلاش کنید و همه چیز آسان بدست نمی آید.

کار بیرون آوردن مروارید از شکم صدف، در بخش برداشت محصول است. باید تشویق و ترغیب شوید که در زندگی و برداشت کننده مروارید شوید. گنجینه زندگی برای هرکس به شکلی به نظر می رسد. تنها شمایید که می‌توانید گنجینه زندگی خود را انتخاب کنید. می توانید از دیگران بپرسید که به چه گنجینه هایی دست یافته اند. و بعد نتیجه‌گیری کنید که آیا این گنجینه هایی که آنها یافته‌اند مناسب شما هستند یا نیستند.

امیدوارانه قدم به جلو بگذارید، شجاعت ای پیدا کنید و قدمی دیگر به رویایتان نزدیک شوید.

آگاه مطمئنا از آن شما خواهد بود.


سوالات متداول:

با خواندن این کتاب به چیزی دست پیدا میکند؟

آیا ین کتاب در زمینه تجارت نیز اهمیت دارد؟

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

توانمندی های شما چیست؟

زمان خود را چگونه میگذرانید؟

چگونه آدمی در زندگی هستیم؟

 

درباره هانیه سخایی:

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 76 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 87 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172