Warning: file_put_contents(): Only -1 of 4 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Failed to write 189 bytes to /home/irancoac/biabook.com/wp-content/debug.log in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 62 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172
کتاب زندگی خوب اثر Epictetus - بیا بوک | تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

کتاب در سه جمله

  1. چیزهایی هستند که ما کنترل کامل روی آنها داریم و چیزهایی هستند که اصلاً کنترلی روی آنها نداریم.
  2. اگر فکر می کنید می توانید چیزهایی را کنترل کنید که کنترلی بر آنها ندارید، در این صورت مانع و آشفته خواهید شد.
  3. اگر فقط به چیزهایی که تحت کنترل شما هستند تمایل دارید و از آنها اجتناب می کنید، در آن صورت احساس نمی کنید قربانی چیزهایی هستید که دوست ندارید.

پنج ایده بزرگ

  1. روی چیزهایی تمرکز کنید که بر آنها کنترل دارید.
  2. از هر اتفاقی که در زندگی می افتد استقبال کنید.
  3. شما تمام منابع لازم برای غلبه بر چالش ها را در اختیار دارید.
  4. برای شروع نمی توانید چیزی را که مالک آن نیستید از دست بدهید.
  5. همیشه طوری رفتار کنید که انگار در یک شام رسمی هستید.

خلاصه کتاب The Good Life Handbook

برای رسیدن به آزادی و خوشبختی، باید درک کنید که برخی چیزها در زندگی تحت کنترل شما هستند و برخی دیگر نه.

چه چیزهایی تحت کنترل کامل شما هستند؟ چه چیزی را باور دارید، چه چیزی را می خواهید یا از آن متنفرید، و به چه چیزی جذب می شوید یا از آن اجتناب می کنید.

اگر فکر می کنید می توانید چیزهایی را کنترل کنید که کنترلی بر آنها ندارید، در این صورت مانع و آشفته خواهید شد.

اگر فقط به چیزهایی که تحت کنترل شما هستند تمایل دارید و از آنها اجتناب می کنید، در آن صورت احساس نمی کنید قربانی چیزهایی هستید که دوست ندارید. اما اگر از چیزهای اجتناب‌ناپذیری مانند بیماری، بدبختی یا مرگ که تحت کنترل شما نیستند دلخور هستید، به سمت ناامیدی پیش می‌روید.

با دقت انتخاب کنید که چه چیزی را می خواهید انتخاب کنید و چه چیزی را می خواهید رد کنید. در حین انتخاب منضبط و جدا باشید.

هنگامی که همسر یا فرزند خود را می بوسید، به خود یادآوری کنید که این یک انسان فانی است که دارید می بوسید. آن وقت اگر آنها را از شما بگیرند خیلی مضطرب نخواهید شد.

وقتی دیگران را به خاطر احساسات منفی خود سرزنش می کنید، نادان هستید. وقتی خودتان را به خاطر احساسات منفی خود سرزنش می کنید، در حال پیشرفت هستید. وقتی از سرزنش خود یا دیگران دست بردارید، عاقل هستید.

آرزو نکنید که همه چیز آنطور که شما دوست دارید اتفاق بیفتد. بلکه از هر اتفاقی که بیفتد استقبال کنید. این مسیر صلح، آزادی و خوشبختی است.

اگر تمرین کنید که منبع صحیحی را به مشکلاتی که با آن روبرو هستید نسبت دهید، هر اتفاقی که بیفتد، به زودی متوجه خواهید شد که هیچ اتفاقی که در خارج از شما رخ نمی دهد به شما مربوط نمی شود.

به یاد داشته باشید که برای هر چالشی که با آن روبرو می شوید، منابعی را در درون خود دارید تا با آن چالش کنار بیایید.

شما واقعاً نمی توانید چیزی را از دست بدهید زیرا در وهله اول مالک چیزی نیستید.

همه چیزهایی را که دارید به عنوان چیزهایی که به شما سپرده شده اند در نظر بگیرید و برای مدتی آزاد هستید که از آنها لذت ببرید.

چیزی که از دست می دهید همان چیزی است که برای آرامش خاطر خود می پردازید.

برای پیشرفت، باید بتوانید بپذیرید که نادان یا ساده لوح دیده شوید.

شما نمی توانید با طبیعت موافق باشید و در عین حال به چیزهای خارج از کنترل خود اهمیت دهید.

همیشه طوری رفتار کنید که انگار در یک شام رسمی هستید.

مانند یک بازیگر ماهر، باید نقشی را که در زندگی به شما محول شده است، ماهرانه ایفا کنید.

افرادی که پرستیژ، قدرت یا تمایز دیگر دارند، لزوماً به خاطر آنچه که دارند، شادتر نیستند.

وقتی کسی شما را تحریک می کند، اگر با عصبانیت یا احساسات منفی دیگر پاسخ دهید، ذهن شما فریب می خورد و باور می کند که آسیب دیده اید. بنابراین ضروری است که به برداشت ها به صورت تکانشی پاسخ ندهید. قبل از واکنش کمی زمان بگذارید. خواهید دید که کنترل بهتری دارید.

هر زمان که در زندگی با موقعیت‌های سختی روبرو شدید، احتمال مرگ و دیگر مصیبت‌های بزرگی را که ممکن است برای مردم اتفاق بیفتد و می‌کنند، به یاد بیاورید. خواهید دید که در مقایسه با مرگ، هیچ یک از چیزهایی که در زندگی با آن روبرو هستید، آنقدر مهم نیست که نگران آن باشید.

اگر تصمیم دارید بر اساس اصول عالی زندگی کنید، آماده باشید که دیگران به شما بخندند.

هنگامی که به دنبال تایید بیرونی هستید، صداقت خود را به خطر می اندازید.

ما باید آنچه را که برایمان اتفاق می‌افتد بپذیریم، همان روحیه‌ای که از دیگران انتظار داریم سرنوشتشان را بپذیرند.

به یاد داشته باشید که چقدر عاقلانه درک می کنید که دیگران با موقعیت های ناگوار روبرو می شوند. هنگامی که اتفاق ناگواری برای شما می افتد، همین حکمت را به کار ببرید. یاد بگیرید هر اتفاقی را که می افتد بپذیرید.

اگر بدنت را به دیگری بسپارند، شرمنده و خشمگین می‌شوی. آیا وقتی ذهن خود را به دیگران می سپارید تا بتوانند آن را کنترل کنند، نباید به همان اندازه خجالت بکشید؟

وقتی می‌خواهید پروژه‌ای را انجام دهید، نه تنها آنچه اکنون درگیر است، بلکه بعداً شامل چه مواردی می‌شود را در نظر بگیرید.

هیچکس نمی تواند به شما صدمه بزند مگر اینکه شما اجازه دهید. شما در لحظه ای که باور می کنید آسیب می بینید.

برچسب های خوب و بد فقط برای چیزهایی که تحت کنترل شما هستند اعمال می شود. اگر چیزی خارج از کنترل خود را خوب یا بد در نظر بگیرید، در رسیدن به آنچه می خواهید شکست می خورید و آنچه را که نمی خواهید به دست خواهید آورد.

وقتی چیزی لذت بخش به نظر می رسد، تحت تأثیر آن تصور قرار نگیرید. یک دقیقه وقت بگذارید و بگذارید فرو برود. سپس تأثیر آن را در زمان تجربه لذت و بعد از آن در نظر بگیرید. آیا هنوز خوشحال خواهید بود یا از اینکه در کاری که برای شما خوب نیست افراط کرده اید پشیمان خواهید شد؟ به این فکر کنید که اگر به جای تحت تأثیر قرار گرفتن اولین برداشت خود، خود را کنترل کنید، چقدر احساس خوبی خواهید داشت.

بیشتر مراقب باشید تا مطمئن شوید که توسط اغواکننده بودن تأثیرات تحت فشار قرار نگیرید. به این فکر کنید که اگر خودکنترلی کنید چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

وقتی تصمیم می گیرید کاری را انجام دهید که فکر می کنید درست است، اجازه ندهید دیگران مانع شما شوند، حتی اگر اکثریت مردم آن را قبول ندارند.

انجام کارهایی را که فراتر از توان شماست انجام ندهید.

همانطور که مراقب هستید که روی جسم تیز پا نگذارید و مچ پای خود را رگ به رگ نزنید، بنابراین باید مراقب باشید که آسیبی به شخصیت خود وارد نکنید. اگر هنگام عمل احتیاط کنید، کمتر به شخصیت خود آسیب می زنید.

در حالی که باید از بدن خود مراقبت کنید، باید بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از ذهن خود کنید.

وقتی کسی از شما انتقاد می کند، این کار را انجام می دهد زیرا معتقد است حق با شماست. آنها فقط می توانند از دیدگاه خود استفاده کنند، نه نظر شما. اگر نظرات آنها اشتباه باشد، این خود آنها هستند که متحمل عواقب آن خواهند شد. با در نظر گرفتن این موضوع، با منتقدان خود با شفقت رفتار کنید. وقتی وسوسه می شوید که به آنها پاسخ دهید، به خود یادآوری کنید: “آنها کاری را انجام دادند که به نظرشان کار درستی بود.”

چگونه می توانید از قضاوت منفی خود در مورد آنها مطمئن باشید مگر اینکه دلایل آنها را برای اعمال آنها بدانید؟ قضاوت نکردن سریع دیگران شما را از درک نادرست اعمال آنها نجات می دهد.

اگر زندگی ساده ای را انتخاب کرده اید، آن را نمایش ندهید. اگر می خواهید سادگی را تمرین کنید، این کار را بی سر و صدا و برای خودتان انجام دهید، نه برای دیگران.

وقتی کاری را بر عهده گرفتید، به آن پایبند باشید و با آن به عنوان چیزی که باید انجام شود رفتار کنید. به حرف مردم توجه نکن به هیچ وجه نباید روی شما تاثیر بگذارد.

تصمیم بگیرید که بالغ هستید و بقیه عمر خود را وقف پیشرفت خواهید کرد. از نزدیک به آنچه که بهترین است بچسبید. اگر از لذت یا درد، شکوه یا بدنامی حواس تان پرت شده است، بدانید که زمان آن فرا رسیده است. بازی شروع شده است و انتظار بیشتر گزینه ای نیست. برد یا باخت امروز مشخص می شود. برای رویارویی با هر چالشی از دلیل استفاده کنید.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 76 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 87 bytes written, possibly out of free disk space in /home/irancoac/biabook.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172