جمع آوری و خلاصه :هانیه سخایی

نویسنده:جیم بلایث

جیم بلایث

 درباره نویسنده:

جیم بلایث استاد مدعو بازاریابی در دانشگاه پلیموث انگلستان است. جیم بلایت افسر نیروی دریایی بازرگانی ، آرایشگر خانم ، مشاور کسب و کار ، نوازنده راک ، راننده کامیون ، مدیر شرکت و نمایشنامه نویس برنده جایزه قبل از تحصیل در دانشگاه بوده است-او همیشه برای داشتن زندگی متفاوت و علاقه یادگیری مهارت های جدید در حال حاضر او سعی می کند سبزیجات را بیاموزد (با موفقیت محدود …) ، اما دارای مجوز خلبانی است و نواختن طبل در یک گروه سامبا را آموخته است ، بنابراین ضربات ادامه دارد. جیم ۱۸ کتاب ، بیش از ۵۰ مقاله مجله ای نوشته است و فصل هایی را در ۸ کتاب دیگر ارائه کرده است. او در خارج از کشور تدریس کرده است ، بسته های یادگیری آزاد برای سازمانهای آموزشی بین المللی نوشته است و یک امتحان کننده ارشد برای موسسه بازاریابی معتبر بوده است.کار بعدی او تحصیل در رشته زبان های مدرن است – با ترک تحصیل در ۱۶ سالگی ، فکر می کند زمان آن رسیده است که تحصیلات خود را از دست بدهد. او دارای چهار درجه واقعی (از جمله یک جعلی) است و بنابراین تا حدودی عصبانی است که عمدتا به دلیل برنده شدن در کاردیف در برنامه تلویزیونی “بیا با من غذا بخور” مشهور است. شاید آخرین نسخه های کتاب های درسی او به کمی تعادل کمک کند …

 

چکیده کتاب:  

۱۰۰ایده بزرگ بازاریابی یکی از کتاب های موفق در زمینه بازاریابی و تجارت می باشد .در این کتاب ایده ها و تجربیات خاص جیم بلایث مطرح شده که شما را در رسیدن به موفقیت کمک میکند. این کتاب می تواند به موسسات و شرکت ها کمک کند تا ایده ها و کمپین های خود را به روز رسانی کنند ،و در توسعه کسب و کار خود مفید واقع شوند.

خلاصه از این کتاب فوق العاده قوی با ما همراه باشید.

 

خلاصه کتاب:

 

بازاریابی به منزله رگ حیاتی در هر کسب و کار است. شگردهای بازاریابی و نفوذ در مشتریان هدف و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل، فرآیندی است که هر شرکتی باید متناسب با محصول و خدمت خود و هماهنگ با فرهنگ و اقتصاد و ویژگی‌های خاص مشتریان هدف خود در آن تنوع بخشد. 

امروزه دیگر نمی توان به ایده های قدیمی و سوژه های تکراری در بازاریابی امیدوار بود.  زمان و به وجود آمدن فناوریهای نو و تغییر سلایق و فرهنگ‌ها ایجاب می‌کند هر شرکتی در شیوه های تبلیغاتی و ترفیع محصولات خود به روز عمل نماید. در کتاب«۱۰۰ ایده بزرگ بازاریابی»از شرکت‌های پیشرو موفق از سراسر جهان، ایده ها و تجربیات خاص و نوآورانه ای مطرح شده است که مطمئنا هر یک برای شرکت ها و صنایع ایرانی هم قابل تجربه هستند.

 

*این محصول را هدیه دهید 

هدیه دادن محصول ممکن است کار غیرمنطقی به نظر آید، اما در برخی از موارد هدیه دادن محصول تنها راه معرفی و پا گرفتن آن در یک بازار جدید است. وقتی یک محصول، نوآورانه و انقلابی باشد، برخی از مردم می‌خواهند اولین کسانی باشند که آن را امتحان می کنند؛ بنابراین درخواست پول از آنها اغلب یک مانع ساده خلق می کند. در برخی از موارد، این چیزی است که ما باید با آن زندگی کنیم، اما اگر تصاحب محصول به این معنا باشد که مشتری باید آن را به طور مستمر بخرد، هدیه دادن چیزی که وابستگی خلق می کند، انتخاب خوبی هست. 

برای اجرا:

محصولاتی را شناسایی کنید که در بلندمدت برای محصولات جانبی آن، قطعات یدکی یا دیگر  مواد مصرفی دارای تضمین خرید هستند.

 

 

* بازاریابی را لذت بخش کنید

 لذت بخش کردن بازاریابی برای مشتری ها باعث می شود که آنها با دیگران درباره شما صحبت کنند. این روش، مبنای بازاریابی ویروسی است. صحبت دهان به دهان در نهایت فروش بیشتری را نسبت به همه روشهای تبلیغاتی برای شما ایجاد می کند. سرگرم کردن مشتری و روش مناسبی است، چیزی که مشتریان را برای انتقال پیام به دوستان، همکاران، خانواده و هر کسی دیگر تشویق می کند و در نهایت منجر به پیشبرد نام تجاری شما شده و آگاهی دیگران را درباره شرکت شما افزایش می دهد .

 

برای اجرا:

کاری انجام دهید که سرگرم کننده است .

تلاش کنید که نشانه قابل لمسی به همراه مشتری منتقل شود. به عنوان مثال:  وقتی از شما چیزی را خریداری می کنند شما به عنوان اشانتیون یک هدیه به آنها بدهید.

 مطمئن شوید که صحبت کردن درباره آن از شخصی به شخص دیگر به سادگی انجام می شود.

 

 

انگیزشی

* مشتری های خود را فریب دهید

 انتخاب از بین تبلیغات گوناگون یک مشکل همیشگی است. بسیاری از انسان ها در جهان توسعه یافته در گول زدن با پیام های بازاریابی بسیار ماهر هستند و بسیاری از بازاریاب ها آن را با فریادهای بلند تر امتحان می کنند، که این بر علیه تولید است و یا گفتار های آنها اغراق آمیز است، که این بدتر هم هست .

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر افراد بیشتری توسط این پیام‌ها فریب بخورند، آنرا بیشتر به یاد می آورند و به آن عمل می کنند. بسیاری از پیام‌های تبلیغاتی( از قبیل تبلیغات مطبوعاتی یا بیلبورد ها) تلاش می کنند ،پیام اساسی را از طریق چندین کلمه، یا بدون هیچ حرفی منتقل کنند و پیام را با استفاده از رنگ های روشن برجسته می کنند، بر خلاف نوشته ها و غیره.

 این روش پیشنهادی یک کمپین تیزری است، جایی که پیام به خودی خود مدتی طول می کشد تا به کار بیاید، اما مقدمات آن فریبنده است. معمولا به عنوان یک بیلبورد تبلیغاتی نمایش داده می شود، به طوری که مدت زمان پیام ها به طور دقیق می‌تواند کنترل شود، اما دلیلی وجود ندارد که چرا نباید به عنوان یک کمپین پستی اجرا شود. 

 

برای اجرا:

شما به یک کالا نیاز دارید.

 زمان بندی درستی داشته باشید. در یک دوره زمانی کوتاه تنشی وجود ندارد. در یک دوره  طولانی مدت، مردم پیام های پیشین را فراموش می کنند.

یک چیز محسوس را ضمیمه پیام کنید؛ این مورد اغلب روزها بر روی میز مردم قرار گرفته و به عنوان یک یادآوری کننده عمل میکند .

 

 

*پول واقعی ارسال نمایید

 از نظر اکثر مخاطبان، نامه های تبلیغاتی جنبه بدی از بازاریابی هستند. نامه های مستقیم یکی از ابزارهای غیر حرفه‌ای بازاریابی بوده و به آن نامه های زائد نیز می گویند. اغلب ما این نامه‌ها را تنها با یک نگاه بعد از تشخیص تبلیغاتی بودن و گاهی نیز بدون باز کردن پاکت، آن را دور می اندازیم.

 ترغیب کردن مردم به خواندن نامه ها اولین موفقیت است. پیشنهاد ارائه مستقیم نامه اغلب به هدر دادن منابع است. به عنوان مثال،  اینکه برای مهم و جلوه دادن موضوع، پاکت آن را رنگی چاپ کنیم و یک سوال خاص نیز داخل پاکت قرار دهیم یا… درست نیست، زیرا معرفی خود محصول برای مخاطب بسیار مهم است، نه این مورد.

 

برای اجرا:

هدیه خود را با ارزش کنید. دادن پول واقعی، بیشتر از یک خودکار جلب توجه می کند.

 خسیس نباشید، یک سکه که از نظر ارزش با چیز دیگری برابری دارد بفرستید .

سودها را به طور غیرمستقیم شرح دهید. اگر آنها نامه های تبلیغاتی را به طور کامل بخوانند شما توجه آنها را جلب کرده اید. 

 

 

*محصول را از بازار خارج کنید

 ما قدر چیزهایی که داریم را تا وقتی از دست بدهیم نمیدانیم. گاهی یک محصول به حدی مشهور می‌شود که ما نسبت به آن بی تفاوت می شویم و گاهی هم نتیجه آن فروش بیشتر است. اغلب در مورد محصولاتی که ما از کودکی به یاد داریم رخ می‌دهد، یا محصولات سنتی معمولی که ما دیگران را نمی خریم اما دوست هم نداریم ناپدید بشوند.

 تهدید به خارج کردن این محصولات باعث فریاد می شود. کوکاکولا دستورالعمل قدیمی نوشابه را برای بهبود دستورالعمل، از رده خارج کرد. با وجود اینکه مشتری ها طعم  جدید را ترجیح می‌دادند، شرکت بر روی نماد محصول حساب باز نکرده بود( شاید  شگفت آور باشد، چون کوکاکولا کیفیت سنتی کالا را ارتقاء داده است) اما داستان کوکاکولا از بین نرفته بود. 

 

برای اجرا:

این شیوه تنها با محصولات نمادین و مشهور کار می کند.

 خبرهای رسانه‌ای باید با آن درگیر شوند، بدون تبلیغات، هیچ اعتراضی عمومی نخواهد بود.

 شما باید برای پیگیری سریع با تبلیغات متداول و دیگر روش ها آماده باشید.

 مراقب باشید که مردم احساس هدایت شدن توسط تبلیغات نکنند.

 

 

انگیزشی

*کاری متفاوت انجام دهید

یک اصل در بازاریابی وجود دارد که باعث رقابت موفق می شود و رقابت کنندگان درباره آن فکر نکرده اند.این موضوع در توزیع، بسیار آشکار است. اغلب روش های توزیع سنتی باعث می‌شود که مشتری هایی که دوست دارندخرید کنند قادر به انجام آن نباشند، زیرا آنها به بازار فروش خاصی که محصول در آن عرضه شده دسترسی ندارند یا آنها بازار فروش را بنا به دلایلی دوست ندارند. شکستن قالبهای توزیع یعنی نزدیک شدن به مشتری هایی که شرکتهای دیگر نمی توانند نزدیک بشوند و به دست آوردن مشتریانی که به اندازه کافی به آنها خدمت نشده است.اما چه کسی مسیر توزیع مناسب دیگری می یابد.

 

برای اجرا:

 در انجام کاری که دیگران انجام نداده اند درنگ نکنید. این یک مزیت است.

 مطمئن باشید که بازار هدف خود را درست انتخاب کرده اید.

 مراقب طراحی شیوه جدید تان باشید. شما ممکن است سابقه راهنمایی نداشته باشید.

 

 

*به زبان مشتری صحبت کنید

فرایند ارتباطات آنطور که اغلب مردم تصور می‌کنند واضح و روشن نیست. اگر چه ما تمایل داریم باور کنیم که ارتباطات یک فرآیند خطی است( یک نفر چیزی می گویند، شخص دیگر آن را گوش می کند و پیام منتقل می‌شود) این ارتباط به طور فوق‌العاده های ساده است. صرف نظر از مشکلات سوء تفاهم، به دلیل اشتباه شنیدن، بخشی از پیام را دریافت نکردن و موارد دیگر، مردم پیام ها را بنا به تجربیات قبلی تفسیر می کنند.

هدف از صحبت کردن به زبان مشتری فراتر از استفاده صحیح از کلمات می باشد. مردم هر چیزی را با در نظر گرفتن منابع تفسیر می‌کنند .بخش مورد نیاز طراحی ارتباطات ساختار دهی ارتباطات در مسیری که مردم می‌توانند شرح بدهند می باشد. اما این کار همیشه ساده نیست.

 

برای اجرا:

تلاش نکنید که زبان هدف مخاطبین خود را حدس بزنید.اجازه دهید آنها به شما بگویند.

 مردم دوست ندارند که با آنها قلدرانه رفتار بشود پس با مخاطبین خود آهسته صحبت کنید.

 به خاطر داشته باشید که مردم درباره ارتباطات تفکراتی دارند و منبع حساب را نیز اتخاذ کنید.

 

 

* نام‌تجاری شگفت انگیزی داشته باشید

 نام تجاری خود را نسبت به دیگران برجسته کنید. بسیاری از شرکت ها( به خصوص کسب و کارهای کوچک) نام خود را بر اساس نام خانوادگی موسس، یا نام محل یا نام مورد علاقه آنها می گذارند. این از دست دادن یک فرصت است .

از طرفی دیگر،  از شرکت‌ها تلاش می‌کنند که نام‌های تجاری جالب را توسعه بدهند و اغلب کمک‌های تخصصی را برای انجام این کار ها دارا می باشند. بیان نامهای تجاری در هم کوتاه و جالب ،دشوار است.

یک جواب این می باشدکه نام تجاری خود را جدال آمیز کنید اما انجام آن باید بدون موارد ممنوعه باشد.

 

برای اجرا:

تلاش کنید در حین بحث برانگیز بودن سرگرم‌کننده باشید.

 خیلی دور نروید. شما ممکن است همه ممنوعیت ها را به دست آورید.

 اگر ممکن است عنوان تجاری بحث‌برانگیز را به نام شرکت خود مرتبط کنید. این به شما در دفاع در برابر اتهامات عنوان شده علیه ممنوعیت کمک می کند.

 

 

* از طعمه استفاده کنید

 اغلب موارد خرید یک محصول بخرید دیگر محصولات منجر می‌شود. جایزه یا قرض دادن یک محصول، تقاضا برای چیزی را که سود آورتر است را خلق میکند.گاهی مردم برای خرید از شما به جای خرید از فرد دیگر نیاز به یک تلنگر کوچک دارند. اگر درباره نیازهای مردم فکر کنید می توانید این تلنگر را با هزینه بسیار کم ایجاد کنید. در برخی موارد، ارائه خدمات رایگان توازن را به اندازه کافی بر هم می زند.

 

برای اجرا :

مطمئن باشید که چیزی را ارائه می دهید برای شما هزینه ندارد. قرض لیوان ها خیلی ارزان است، حتی اگر عنصر اجرایی نادیده گرفته شود.

 هیچ پیامی به کالا ضمیمه نکنید. اگر شما این کار را بکنید عنصر اعتماد از دست می‌رود.

 بپذیرید که برخی از مردم از اعتماد شما سوء استفاده می کنند.

 

 

*سازگار باشید

 سازگار باشید یکی از اصلی ترین مشکلات خدمات، تنوع زیاد آن است. سرآشپز ها روز بدی دارند، آرایشگرها اشتباه می‌کنند،حتی حسابدارها و وکلا جزئیات مهم را نادیده می‌گیرند.

 مردم اغلب به رستوران، آرایشگر یا یک حسابدار سال‌ها وفادار هستند.

 سازگاری یعنی کسب اطمینان از تفاوتهای طبیعی بین انسان هایی که خدمات را ارائه میدهند.

 

برای اجرا:

تا آنجا که ممکن است برای سیستم رزرو، از اینترنت یا سیستم های خودکار استفاده کنید.

 تماس مستقیم با انسان را حذف کنید. این چیزی است که در تغییر پذیری معمولاً لازم است.

 تا آنجا که ممکن است مواردی مثل قیمت، سیستم و امور معمولی را به شکل استاندارد کنید.

 

 

* از جایی که اعتبار ناشی می شود پرداخت کنیم

 امروزه، ما همه چیز را بر اساس اعتبار مالی میخریم. حتی افرادی که ادعا دارند هرگز پول قرض نمی کنند، برای خرید خانه قرض خواهند کرد. زندگی در قرن ۲۱ بدون این که گاه به گاه پول قرض کنیم تقریباً غیر ممکن است.

 اما افرادی که اعتبار مالی ندارند یا از اعتبار مالی ضعیفی برخوردارند چه کاری بکنند؟ چگونه آنها  پول را مدیریت کنند؟ آشکار است که آنها پول را خوب مدیریت نمی کنند، اما آنها هنوز چیزهایی را می خرند و ما هم هنوز چیزهایی برای فروش به آنها داریم. بسیاری از شرکت ها قشر فقیر جامعه را نادیده می‌گیرند. لازم است که به خاطر داشته باشیم که با پوشش کل بازار، رقابت کمتر و منفعت بیشتر را خواهیم داشت. در کل می‌توان گفت که افراد فقیر بیشتر از ثروتمندان هستند.

 

برای اجرا:

 مطمئن باشید که نمایندگان واقعا معتبر هستند.

 نمایندگی را با شبکه اجتماعی خوب استخدام کنید. برنامه گروه بازاریابی برای کمک به آن ترغیب کنید.

 مراقب باشید که اعتبار مالی خودتان محدود نشود.

 هنگامی که آنها هزینه های خود را پرداخت نمی کنند برای قطع ملزومات نمایندگان سخت گیر باشید. 

 

انگیزشی

*اگر شما در اینترنت باشید، جهانی هستید.

 امروزه اغلب شرکت ها وبسایت های متنوعی دارند و در موارد اصلی آنها تعاملی هستند.چیزی که بسیاری از مدیران فراموش کردند این است که اینترنت، جهانی می‌باشد. این دلیل نام گذاری وب جهانی است.

این یعنی که هرکس از« والپارایسو» تا« ولادی‌وستوک» می‌تواند به وبسایت شما دسترسی داشته باشد. شما تنها مشتری های محلی ندارید، هیچ چیزی وجود ندارد که کسب و کار را در هر جای جهان متوقف کند.

 

برای اجرا:

 وب سایت خود را از نظر مفاهیم و شرایط چک کنید، زیرا ممکن است برای افراد دیگر فرهنگ ها یک اهانت باشد.

 در نظر داشته باشید که آیا شعارها همان معنا را برای خارجی ها دارد یا نه، حتی وقتی که آنها انگلیسی زبان باشند. به عنوان مثال بسیاری از ما تفاوتهای انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی آگاه هستیم.

 

 

*از بسته بندی مناسب استفاده کنید

 بسته بندی، در اساسی ترین حالت از محتویات در برابر محیط حفاظت می‌کند؛ در عین حال کارهای بیشتری می تواند انجام بدهد. بسته بندی، مشتری ها را از محصولات مطلع می کند، شما را درباره راه های استفاده از محصول راهنمایی می کند، دیگر نام های تجاری را در سهام شرکت ارتقا می دهد و غیره.

 اغلب مدیران نام تجاری با این جنبه بسته بندی آشنا هستند و آن کالاهای استاندارد می باشد. ولی برخی از شرکت‌ها فراتر می روند و به مشتری ها به همراه بسته بندی، سرگرمی و مزایای ویژه ارائه می دهند. به عنوان مثال،  در فرانسه، خردل در لیوان های خاص بسته بندی شده، به طوری که مشتری ها می توانند هر بار فقط مقداری از آن را استفاده کنند. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، بسته بندی قابل بازیافت می باشند و می توان از آن برای آراستن خانه و ایجاد چراغ نفتی استفاده کرد. در برخی از موارد، بسته بندی می تواند تنها برای سرگرمی طراحی شود.

 

برای اجرا:

مشاهده کنید که افراد با بسته بندی ها چه کار می کنند. آن ممکن است یک ایده خوب به شما بدهد.

فکر کنید درباره راه‌های بسته‌بندی که می‌تواند به شما ارزش اضافه کند.قفسه های خرده فروشان را به خاطر داشته باشید.

بسته بندی ممکن است تنها پیسنهاد فروش منصر به فرد برای شما باشد از آن بهره برداری کنید.

=====================================

درباره هانیه سخایی:

 

هانیه سخایی مدیر گروه هنری” بیا “می باشد. ایشان معتقد هستند که اگر بازی را ترک نکنید دیر یا زود پیروز می شوید.و همیشه این تفکر در ذهن هانیه سخایی جاری است که مرز بین بدبختی و خوشبختی تنها داشتن یک کارت کتابخانه است . این ندا در هانیه سخایی زمزمه ای مااندگار است گه یا انجام بده یا انجام نده،سعی ام را می کنم معنا ندارد !!

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۹۹ در حسابداری  از دانشگاه پیام نور اخذ نمود.ولی علاقه مند به کارهای هنری بخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی است .هانیه سخایی  در  این اندیشه است که چطور می توانیم همه را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم.همیشه به این فکر می کند که چرا با وجود صدها سال پیدایش حرفه ای کتاب چرا هنوز مردم از مطالعه فرار می کنند .یک خبر خوب این است که هانیه  سخایی قصد دارد که روشی نوین در عرصه صنعت کتاب و کتابخوانی بوجود بیاورد.و گروهی از علاقه مندان به این حوزه را مدیریت می کند.

او علاقمند به تدریس و انجام پروژه های مرتبط با حوزه کتاب است و هم اکنون نیز در زمینه تولید کتاب های صوتی ،تصویری و پویا  مشغول به فعالیت می باشد. از آرزوهای هانیه سخایی  جهانی بدور از جهل و توهم دانایی  می باشد.از ویژگی های اصلی ایشان شرکت در کار گروهی است.